Cesta z Nymburka přes Prahu třeba do Příbrami ve všední den. Otázka pro motoristy: kde se člověk nejvíc zdrží? Všichni v těchto dnech odpoví jednoznačně: V Nymburce! To však může změnit, případně zmírnit, nový návrh dopravního inženýra Pavla Fialy, o kterém se řidičům zatím jen snilo. Cyklisti dostanou na most stopku!

Tento fakt vyplynul z testu Nymburského deníku, který chce posoudit kritická místa kolem centra Nymburka. Konkrétně jde o čtyři křižovatky: u budovy policejního ředitelství, o kus dál „téčko“ u nemocnice, oba přístupové vjezdy na kamenný most a kruhák u Lidlu.

Z nich opravdu jako výrazně radikální se jeví řešení situce na mostě. Pokud údajně všechno půjde hladce, poslední cyklista by měl legálně na kamenný most vjet zhruba za tři týdny. Alespoň do odvolání.

A tady slíbené názory na situace od oslovených lidí. Jak by zmíněná čtyři kritická místa řešil dopravní inženýr, učitel autoškoly nebo běžný řidič?


Křižovatka u budovy policie:


Pavel Fiala, dopravní inženýr:


To bych asi spojil i s následující křižovatkou u nemocnice. Vím, že kdysi existoval projekt na velký kruhový objezd na tomto místě, který byl zamítnut. V současné době se s takovým řešením nepočítá, a proto bych apeloval na řidiče, aby na těchto místech byli ohleduplní.
Radomír Koňák, učitel autoškoly: Možná bych to zobecnil. celý střed města je ucpaný kvůli chybějícímu obchvatu a uzavírkám. Z pozice autoškoly bych apeloval také na chodce. Někteří se opravdu vrhají pod auta, strkají do silnice kočárky, psy. Vím, že to mají komplikované, ale chodci nesmí ohrozit řidiče.


Michal Kořínek, řidič:

Musel jsem od bazénu směrem na Sadskou přes most. Na Boleslavskou se dostanete jen v případě, že vás někdo pustí. Lidé jsou ale ohleduplní, mile mě překvapilo, jak jsem se rychle dostal na hlavní.

Křižovatka u nemocnice:


Radomír Koňák:

Zvlášť u této křižovatky bych měl nápad. Co kdyby policisté alespoň část dne tady řídili dopravu. Řidiči jsou vesměs kolegiální a pouštějí se od Valů, aby se tak vůbec dopravili přes náměstí, ale mohla by to dostat do rukou policie. To vidím jako smysluplné. Poněkud stresující jsou pak naopak kontroly někde na objížďce ve Chlebích.


Kamenný most:


Pavel Fiala:

Tady podáváme návrh na to, aby cyklisté, alespoň dočasně, měli zakázaný vjezd. Museli by pochopitelně na lávku. Ale zatím je to návrh. Reálně, pokud půjde všechno hladce, by se to mohlo realizovat zhruba do tří týdnů.


Kruhák u Lidlu:


Pavel Fiala:

V těchto místech by měl být položen nový povrch. Všichni vědí, že v tomto ohledu jsou tam problémy dlouhodobě. To by s novým povrchem mělo skončit.


Redaktor ND:

Ve čtvrtek kolem poledne je tady dopravní ruch a zároveň poměrně klid. Díry jsou zalité od silničářů, tak snad chvíli vydrží. Složitě se jim vyhýbat bylo při řízení opravdu obtížné.