Křinecký zámek se v sobotu stal kulisou pro focení kalendáře. Profesionálnímu fotografovi pózovaly členky místního sdružení dobrovolných hasičů, stranou objektivu nezůstali ani hasiči a hasičata.

Jak je to vlastně s kalendářem od hasičů pro hasiče? „Jde o takový charitativní kalendář, z jehož prodeje půjdou prostředky na nakoupení vybavení pro křinecké děti. Jejich družstvo teď zakládáme,“ přiblížila Milena Plachá Hurychová.

Nápad se zrodil asi před měsícem naprosto spontánně a stejně tak s ním členové sboru souhasili. Potom už rozená organizátorka Milena sehnala sponzory z Nymburska i kraje.

Každý sponzor bude mít svůj měsíc a další sponzory SDH Křinec rozhodně neodmítne, bude totiž zřejmě nutný dotisk. „Už dnes je o kalendář zájem a máme objednávky i z řad sponzorů,“ říká s radostí Milena.

Modelky a řízky

V kalendáři zájemci najdou fotografie s civilně – hasičskou tematikou. Hasiči: 14 dívek, 7 dětí a 2 muži jsou oblečeni v civilu, ale nechybí hasičské stroje a prvky. Vždyť se fotilo v interiérech i okolí zámku Křinec, kde probíhá do konce října Výstava 130 let křineckých hasičů a historie okolního hasičstva.

A jak to bylo s odhalováním? „Hasičské modelky se poodhalily, kam jim dovolila odvaha, ale není to hambatý kalendář,“ smála se Milena. Chlapi prý byli zdráhavější. Dámy si focení náležitě užily. V opravdové modelky se proměnily také díky profi vizážistkám a stylistkám. Pánové zase možná více ocenili, když jim jedna z maminek přivezla hromadu řízků na posilněnou.

Zatím hasiči sehnali peníze na 500 barevných nástěnných kalendářů ve formátu A3 a překvapilo je, že přispěli bez problémů vzdálenější firmy, narozdíl například od těch, které už byli hasit.

Družstvo křineckých hasičat funguje už přes měsíc a poprvé se představí před domácím publikem 9. července u příležitosti závodů a oslav 130. výročí založení SDH Křinec. Právě tam pokřtí hasiči svůj originální kalendář a pomoc jim přislíbil také herec Jan Dolanský.