„Největší problémy máme 
s drobnými krádežemi v obchodech, krádežemi kol a různými drobnými krádežemi na ulici, ale přibývá také poškozování věcí. Naštěstí se nijak zvlášť nezhoršuje vandalismus," líčí ředitel městské policie v Lysé nad Labem Luděk Přibyl. Podle něj je to ale celorepublikový trend, který se projevuje zvlášť ve městech 
v blízkosti hlavního města.

„My nejvíc řešíme případy rušení nočního klidu, problémy občanského soužití, porušování vyhlášky jako pití alkoholu na veřejnosti nebo volné pobíhání psů," říká velitel městské policie v Milovicích Tomáš Hrabánek.

Krádeží v obchodech a na ulici podle něj výrazně nepřibylo, ale především díky kamerovému systému. O velké pomoci kamer v ulicích města hovoří i Luděk Přibyl. „Daří se nám díky kamerovému systému řešit čím dál víc případů. Máme celkem 8 kamer a nepřetržitě monitorujeme dění ve městě," popisuje strážník.
Nyní čekají na digitalizaci zařízení. „Přechod z analogového na digitální záznam nám pak pomůže třeba v indentifikaci pachatelů. Digitální obraz je lepší," vysvětluje lyský strážník. V Milovicích dokonce chystají počet kamer zdvojnásobit.

Lapkové z Prahy přicházejí do měst v její blízkosti

Podle Luďka Přibyla se 
v městech v blízkosti Prahy obvykle projeví, když policie hlavního města udělá nějakou větší „čistku". „Ty živly se pak často přesouvají právě do Čelákovic, Lysé nebo Milovic. Okamžitě se to na kriminalitě u nás projeví," vysvětluje ředitel lyských strážníků.

Zajímavé je, že ne příliš často řeší s jedním pachatelem přestupky opakovaně. „Když někoho chytíme, obvykle pak odejde krást do jiného města. Pokud neukradne nic nad pět tisíc, jsou to stále jen přestupky. Může jich být nekonečně," říká Luděk Přibyl. Strážníci mohou takové delikty řešit jedině blokovou pokutou nebo přestupkovým řízením, nejedná se o trestný čin.

„Nedávno jsme tu měli takový nájezd. Tři lidé byli dohodnutí a kradli v obchodě šampony. Měli velmi dobře spočítané, kolik jich mohou ukrást, aby to nebyl trestný čin, ale jen přestupek," líčí Luděk Přibyl.

Oba strážníci se shodují, že velmi dobrá prevence jsou právě zmiňované kamery. „Lidé o kamerách vědí, takže jejich přítomnost působí i psychologicky," říká Tomáš Hrabánek. Zloději se bojí, že je policie natočí při činu, a od svého záměru proto upustí. „Obchody dnes také bývají čím dál víc zabezpečené. Mají vlastní kamery a hlídací společnosti," dodává Luděk Přibyl. Podle něj je zarážející, že přibývá zlodějů v obchodech mezi seniory. „Stěžují si, že zkrátka nemají peníze," doplňuje.

JOLANA BOHÁČKOVÁ