Oslavy 100. výročí narození českého literárního génia Bohumila Hrabala vyvrcholily o víkendu v Hradištku a Kersku. Jeho příznivci se nejprve sešli přímo
u spisovatelova hrobu na hřbitově v Hradištku a poté se přesunuli do Lesního ateliéru Kuba v Kersku na křest nové knihy Bronislava Kuby Slavnosti sněženek – lidské osudy a odhalená tajemství v Hrabalově Kersku.

U hrobu, který hlídá v Hradištku co jiného než kočka, 
a kde se spisovatelovi příznivci sešli poprvé 28. března 1997 při příležitosti uložení jeho ostatků, se sešlo kolem dvou stovek lidí.

„Dnes vzpomínáme na člověka, který po sobě zanechal něco pěkného, něco, co nás ostatní, kteří ještě máme tu čest tady pobývat, potěší, poučí. Mám pocit, že Hrabalovo dílo nám také trochu naznačuje, že ten obyčejný prostý život je krásný. Že nemusíme hledat žádné velké věci," uvedla mimo jiné při vzpomínkovém setkání u Hrobu Hrabalových místostarostka Hradištka Jana Kubová.

Po pietním setkání se účastníci přesunuli do Lesního ateliéru Kuba v Kersku. Jeho zakladatel, keramik Bronislav Kuba, tu křtil svou knihu Slavnosti sněženek – lidské osudy a odhalená tajemství 
v Hrabalově Kersku. Autor 
v ní rozkrývá různá tajemství autentických postav z Hrabalovy povídkové knihy i ze stejnojmenného filmu Jiřího Menzela. A při křtu knihy měli lidé tu čest seznámit se s těmi nejznámějšími postavami. Mezi prvními, které Kubovi přivítali, byl Jiří Fiala, který je v Hrabalově knížce pojmenován jako Leli. Všeuměl, který každému říká, že je dobře, že jde kolem… Pan Fiala přiznal, že se některé příhody z povídky opravdu staly.

Dalším z mnoha pozvaných hostů byl Milan Prokop, syn toho, který v Hrabalově textu kupoval vše, co bylo levné, dokonce prý i samé levé boty. „Máme doma ještě pásovou pilu, kterou mohu zadarmo věnovat. Ale táta na tom nebyl až tak hrozně, že by kupoval třeba samé levé boty. Tehdy se dělaly navlékací boty, u kterých bylo jedno, na kterou nohu ji navléknete. Jeden ten pár věnoval Hrabalovi a ten, jak 
v tom neuměl chodit, protože to vyžadovalo speciální trénink, tak opakovaně spadl obličejem na borovici a myslel, že jsou všechny levé," vysvětlil původ jedné z povídek Milan Prokop.
Židle před obecenstvem se pomalu ale jistě plnily dalšími zajímavými postavami z knihy, nechyběla ani Věra Kutifelová, dcera pana France, kterého ve filmu Jiřího Menzela ztvárnil úžasným a nezapomenutelným způsobem Rudolf Hrušínský.

Pozvání od Kubů přijali i lidé od filmu, ale také mnozí z Hrabalových přátel a mezi nimi nechyběl učitelský manželský pár Pokorných. „Jako učitel na vesnické škole jsem se s Hrabalem potkával a sdílel s ním jeho příjemné, ale i nepříjemné nálady. Viděl jsem ale, že to je člověk velice vzdělaný. Měli jsme spolu společnou řeč z pohledu latiny, francouzštiny, kterou on dostudovával a kterou jsem také já studoval na gymnáziu. Tak inteligentní člověk, který nám dal tento odkaz, se dlouho v literatuře nenajde," řekl pan učitel Pokorný.