Stovky malých čarodějnic a čarodějů si užívaly čtvrteční pálení ohňů při Filipojakubské noci. Nymburský deník se podíval na pálení čarodějnic do Nymburka, Velkého Zboží a Kamenného Zboží.

V Nymburce už tradičně rozparádil děti Jan Vávra jako Krejčík Honza známý tím, že své programy koncipuje jako výchovné, ale při tom zábavné. Ve dvouhodinovém programu nezapomněl na ponaučení a písničky. Kdo nestihl přijít, může si Krejčíka Honzu vychutnat v neděli 31. května v Parku Pod Hradbami při Dětském dnu s Krejčíkem Honzou, nebo hned druhý den v pondělí dopoledne.

Ve Velkém Zboží se o zábavu postaral už tradičně nymburský řidič sanitky, který dětem připravil bohatý program. „Udělejte kruh a posílejte si koště. Ten, kdo ho bude mít v ruce, až přestane hrát hudba, vypadá z kola ven," tak zněly pokyny před soutěží. 
U některých účastníků se při vypadnutí z kola ven objevily i slzičky.

V Kamenném Zboží se o moderování soutěží postarala sama starostka Eva Špetlová, jejíž smysl pro humor nemá hranic.

Pálení čarodějnic

Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka.

Mimo lidové zvyky se také jedná o druhý největší Satanský svátek. Na tuto noc připadala největší sabat Satanských kultů.
Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat, a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady. Hlavním smyslem tohoto starého lidového zvyku byla pravděpodobně oslava plodnosti. Na ochranu před čarodějnicemi (původně před zlými duchy a démony obecně, čarodějnice jsou až výsledkem inkvizičních procesů) se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „pálení čarodějnic". Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti. V Německu se čarodějnice slétávají na čarodějnický sabat do Brockenu. Zdroj: Wikipedie