Mezi markety bude nová cesta

Nymburk – Řada lidí si pěšky nebo na kole zkracovala cestu mezi hypermarkety Lidl a Kaufland neupravenou pěšinou, kde byly po dešti kaluže a bláto. Nyní cestu technické služby upravují. Město prozatím dohodlo alespoň dočasnou úpravu této cesty válcovaným štěrkem. V současné době už je položena hrubá vrstva kameniva, následovat bude prosypání jemnějším materiálem a zaválcování. Asfalt či betonový povrch dostane cesta až po velké přestavbě budovy Lidlu, plánované na rok 2019 nebo 2020. Současné úpravy stojí 20 tisíc korun.

K motorestu míří filmaři

Sadská – V motorestu Ohio a jeho okolí bude Česká televize natáčet kriminální thriller Rédl. Kvůli natáčení bude 18. ledna od 6 do 18 hodin zavřená část starého pražského tahu. Objížďka pro auta začne už na kruhovém objezdu v Sadské, kde budou odkláněna směrem k náměstí a dále na Hradištko a Kersko. Zpátky na hlavní tah se vrátí kolem Hájenky na křižovatce před Velenkou. Auta mířící ze Sadské na dálnici budou mít umožněn průjezd, celková uzavírka platí až od odbočky na dálniční přivaděč za Sadskou, v opačném směru od křižovatky u Velenky. Uzavírka platí pouze pro zmíněný čtvrtek 18. ledna. Dá se předpokládat, že výrazně zvýší provoz v obcích na objízdné trase, především v Kersku a Hradištku. Obyvatelé těchto obcí by měli být opatrnější.

Básníci po roce kýchnou

Nymburk – Už po osmnácté se sejdou básníci, literáti a hudebníci na poetickém večírku nazvaném Kýchání do sazí. Uskuteční jako stejně jako v posledních letech v nymburské kavárně a klubu U Strejčka. S autorským čtením vystoupí osm převážně undergroundových literátů. Jmenovitě to budou Pavel Zdražil, Alice Urbancová, Monika Hojná, která uvede svoji novou sbírku, dále Lucie Trejbalová, Mirek Salám Jilemnický, Renata Bulvová, Lukáš Trejbal a René Müller. O hudební část večera se postarají Tiché lodi, které dorazí až z Moravy, a Souvrať. Akce se uskuteční v sobotu 13. ledna od 19.30 hodin. Kýchání do sazí má letitou tradici a začala v devadesátých letech minulého století v poděbradském klubu Pod zámkem.

Radnice udělí vyznamenání

Lysá nad Labem – Městský úřad v Lysé nad Labem vyzývá místní občany, aby posílali návrhy, komu by mělo město udělit vyznamenání. Městská vyznamenání oceňují úspěchy jednotlivců i organizací. Udělují se například za dlouhodobou práci pro město, za významné úspěchy v různých oborech, za vynikající reprezentaci města i státu nebo za hrdinské činy. Letos se budou udělovat už podesáté. Návrhy lze posílat prostřednictvím formuláře na webu nebo volnou formou tajemníkovi Miloši Dvořákovi až do konce ledna.