Středočeský kraj chce jednat o smírném řešení sporu se společností Mladá RP, která v bývalém vojenském prostoru na Božím Daru v Milovicích likviduje zchátralé objekty po sovětské armádě. Rozhodli o tom krajští radní. Kraj firmě vypověděl smlouvu, protože podle něj neprovedla všechny demolice ani v náhradní lhůtě. Firma pochybení odmítá a chce se podle svého dřívějšího vyjádření proti rozhodnutí hejtmanství bránit všemi dostupnými právními prostředky.

Výsledkem jednání by podle hejtmana Miloše Petery mělo být uzavření dohody o ukončení nájemní smlouvy a narovnání. Cílem je najít kompromis, aby nebylo nutné absolvovat soudní spor, který by obě strany dlouhodobě zatěžoval. „Oni nám nabídli nějaký první návrh vyrovnání, od toho se chceme odpíchnout," uvedl Petera, podle něhož je potřeba prokázat náklady, které byly v areálu vynaloženy, a vyčíslit také výnosy. Kraj si k tomu nechal zpracovat vlastní posudek. Částky, s nimiž operuje, Petera nechtěl prozradit.

Řešení se však nelíbí opozičním krajským zastupitelům z ODS. Upozorňují, že jednostranné vypovězení smlouvy může mít neblahé dopady na rozpočet kraje. „Nyní hrozí, že budeme muset všichni platit investorovi za jednostranné vypovězení smlouvy ze strany krajského vedení. Je tu také riziko, že právní spory nadlouho znovu zabrzdí rozvoj celého území," okomentoval rozhodnutí vedení kraje lídr krajské ODS a starosta Líbeznic Martin Kupka.

Středočeský kraj uzavřel s Mladou RP nájemní smlouvu v roce 2010. Společnost měla podle ní areál využívat po dobu 40 let, za což zaplatila dopředu nájemné 25 milionů korun. Firma tvrdí, že má na odstranění hangárů a zchátralých panelových domů ještě tři roky. Podle kraje měly všechny stavby zmizet do pěti let od podpisu smlouvy, tedy do loňského prosince. Radní proto už dříve rozhodli, že kraj odstoupí od smlouvy, tříměsíční výpovědní lhůta podle hejtmana vyprší 5. srpna.

Bývalý vojenský prostor 
v Milovicích je největším brownfieldem v Česku. Demolice hangárů a zchátralých panelových domů, které tam zůstaly po odchodu sovětských vojsk v roce 1991, byly zahájeny na začátku roku 2014. Po úpravách území by měl v areálu na ploše více než 600 hektarů vzniknout prostor pro průmyslové využití.