Bouchání petard následované nadšeným jekotem. To je v těchto dnech na denním pořádku na většině míst regionu. V Nymburce dokonce minulý týden museli zasáhnout městští strážníci.

„Už s těma spratkama na zastávce, co házejí petardy, něco udělejte. Vadí mi to velice,“ stěžuje si Nymburák na chatu Městské policie Nymburk. Výbuchy petard se totiž právě na autobusové zastávce v Havlíčkově ulici ozývají denně. „Minulý týden jsme na tomto místě kontrolovali dvě osoby. Řešili jsme to domluvou, protože jeden z nich byl ještě nezletilý,“ řekl strážník Leoš Jeřábek. Podle něj však děti nemají respekt už ani před uniformou. „Petardy házely i před námi,“ dodal. Případnou pokutu však mohou strážníci dát jen dětem starší 15 let.

Největší problém vidí strážníci v tom, že děti bez problémů zábavní pyrotechniku pořídí v tržnicích. „Házení petard jsme řešili hlavně okolo Mikuláše. Snažili jsme se zjistit, kde děti petardy koupily, obchodníkům jsme pak domluvili,“ řekl Miloš Dlabal z Městské policie v Poděbradech s tím, že podle jeho zjištění ve většině případů petardy dětem prodávají vietnamští obchodníci.

I přesto, že Česká obchodní inspekce (ČOI) v těchto dnech provádí kontroly, nemají děti problém zábavní pyrotechniku nakoupit. Podle mluvčího ČOI Marka Ženkla je totiž zábavní pyrotechnika rozdělena do několika skupin. Bouchací kuličky, fontánky, prskavky nebo třaskavé provázky, které patří do první skupiny, mohou obchodníci prodávat i osobám mladším 18 let, a to i ve stáncích.

„A to se mám jako smířit s tím, že mi cestou přes město přistane pod nohama nějaká petarda? Už i tak se při každé ráně leknu, až nadskočím. Rodiče by jim měli pořádně nařezat,“ řekl Deníku rozčílený Petr z Nymburka.

Mnohem horší situace však řešili strážníci v sousední Mladé Boleslavi. Tady dva školáci dokonce způsobili požár. „Děti házely do popelnice petardy. Přitom ale došlo k jejich vznícení,“ řekla Milena Králíková z boleslavské městské policie s tím, že za pomoci hasícího přístroje se strážníkům podařilo hořící odpadky rychle uhasit. Díky tomu nedošlo k žádné škodě na majetku. Po uhašení požáru už děti za doprovodu strážníků putovaly do rukou jejich rodičů.