Na Nymbursku mají možností hned několik. Zdarma se vykoupou třeba v jezeře Ostrá, v Sadské nebo v pískovně Doubrava Kostomlátky. Za poplatek zase na koupališti v Poděbradech nebo v Městci Králové.

Do poděbradského Jezera zamíří v průměru tisíc návštěvníků denně. Teplota vody je 25 stupňů a lidé si mohou kromě hlavní nebo dětské pláže užít také oddělenou nudistickou část areálu. Provoz koupaliště začíná v 8 a končí ve 20 hodin. Dospělí za vstup zaplatí padesát korun. Snížené vstupné do areálu je třicet korun. Od 17 hodin návštěvníci za vstup zaplatí pouze polovinu běžné ceny.

Od prvního června míří plavci také na koupaliště v Městci Králové, kam se dospělí dostanou pouze za dvacet korun a děti či důchodci dokonce jen za deset korun. První návštěvníky do areálu pustí v 10 hodin, vybírá se do šesti večer.

Ke koupání na Nymbursku a v okolí lidé rádi využívají také pískovny, které mají přibližně padesátiletý cyklus. Zatímco je pískovna činná a stále se v ní těží, tak je voda krásně čistá. Poté těžba skončí a voda se začne postupně kalit. Místo plavců tak najdou u vody vyžití spíše rybáři.

Stále činnou pískovnu najdou zájemci v Kostomlátkách. Tam je ovšem koupání kvůli pokračující těžbě zakázané a lidé se tam koupou na vlastní nebezpečí. O víkendech se netěží, takže mají při koupání klid. Hloubka pískovny je zhruba 8 metrů a viditelnost 2 až 3 metry u dna. K vodě se lidé dostanou pouze na kole nebo pěšky, autem k pískovně přijet nelze.

Také mezi Čelákovicemi a Lázněmi Toušeň se lidé koupou v pískovně Malvíny. Ta už sice není činná, ale je v soukromém vlastnictví. „Z dobré víry majitel nechává pláž, která je souběžně s Labem, pro lidi ke koupání. Dělá to spíše pro sebe, aby mu lidi nelezli všude. Lidé to stejně nerespektují, dělají hluk a nepořádek,“ řekl policista Vladimír Špička. Přestože jsou všude rozmístěné cedule, že se jedná o soukromý pozemek, tak se v pískovně v létě každý den vykoupou desítky lidí.

Starosta Čelákovic Josef Pátek již před dvěma lety přišel s návrhem vybudování mola na Labi. „Prioritu nakonec dostala stavba přístaviště. Teprve po jeho zbudování můžeme molo postavit,“ okomentoval situaci Pátek.

Vykoupat se lidé mohou také v Ostré nebo v Sadské. Na oblíbené jezero v Sadské kvůli problému se sinicemi radní nechali nainstalovat zařízení, které by mělo výskyt sinic omezit. Technicky se jedná o plovák s vysílači, které generují ultrazvukové vlny. Je poháněn fotovoltaickým panelem. „Letos je sinic méně, je to lepší,“ řekl starosta Sadské Milan Dokoupil.

V Ostré se naopak situace od minulého roku trochu zhoršila. Krajská hygienická stanice konstatuje zhoršené vlastnosti vody. „Před několika dny jsem se tam byla podívat a voda se mi zdála dobrá, není to nejhorší. Lidé se tam normálně koupou,“ řekla Kristýna Přibylová.

Podle dlouhodobé předpovědi počasí lze očekávat nadprůměrně teplý srpen. Teploty se vyšplhají zase až k třicítce, a tak nebudou mít koupaliště, jezera ani pískovny o návštěvníky nouze.