Obec má v každém případě co slavit. Včera slavnostně otevřela Dům se sociálními byty, kde budou mít možnost bydlet například matky a mladé rodiny s dětmi, které nemají kam jít.

Už nyní má obecní úřad podle starostky Miroslavy Sochorové na stole dvojnásobný počet žádostí, než je počet bytů. Slunných místností si tak užije jedenáct šťastlivců. Jde o takzvané startovací byty, takže jejich nájemníci budou mít dva roky na to, aby si zajistili bydlení jinde. „Jsme moc rádi, že se taková věc v obci povedla. Zhodnotili jsme tak obecní majetek o více než čtrnáct milionů korun,“ řekla při slavnostním otevření spokojená starostka.

Páteční den je však oslavou deseti let školy v nové budově. To je další věc, která se v obci za posledních několik let podařila na jedničku. Téměř každý v Kounicích si školu pamatuje jako starou poštu. Ale původní účel byl jiný. Od roku 1843, kdy byla dostavěna, až do roku 1928, sloužila jako škola. Plných 85 let byla chloubou obce a kolébkou vzdělání. 28. ledna 2008 byla tato 165 let stará dáma stržena. Zůstal jen kámen, dřevo a prach. Na jejím místě vyrostla moderní budova.

Stavba byla původně plánovaná na dva roky a měla stát 20 milionů korun. Firma, která stavěla, po roce zkrachovala a doba stavby se tak protáhla na 3 roky a cena s vícepracemi (zpevnění základů, sklep, zvětšení areálu jídelny, terénní úpravy…) se zvýšila na 28 milionů korun.

Budova byla předána obci Kounice v červnu 1999.