„Všechno se mi ve světnici chvěje, hýbou se poličky, otřásá se podlaha. A v noci, když se potkají v protisměru a nemůžou se vyhnout, tak na sebe kamioňáci řvou jako psi a budí nás.“

Tak popisuje tristní situaci panující v Kounicích od 12. července Ludmila Braunsteinová žijící u silnice, po níž teď denně projedou stovky kamionů. Podle nedávného počítání dokonce 279 kamionů za pět hodin!

Co se stalo? V nedalekém Újezdu nad Lesy začalo v jedné z ulic budování kanalizace. Část obce je uzavřena a odbor dopravy pražského magistrátu rozhodl, že obousměrná objížďka povede mimo jiné také přes Kounice. „Bylo to jednání o nás bez nás. Oznámili nám to jako rozhodnutí od stolu. Přitom nikdo nevidí, jak to tady vypadá a jaký to má dopad. Tady se nedá přejít přes silnici,“ říká starostka Kounic Miroslava Sochorová, která se stejně jako řada místních rozhodla proti takovému postupu protestovat a chce dosáhnout co nejdříve změny.

„Já rozumím tomu, že kanalizace je potřebná a kamiony někudy musí jezdit. Nicméně tohle je šílené a já chci dosáhnout, aby objížďka s kamionovou dopravou byla přes nás vedena pouze jedním směrem a to od Bříství. Druhým může vést po trase, když se v Českém Brodě za viaduktem zahne doprava na Poříčany,“ má jasno starostka.

Pokud by se její návrh nesetkal s pochopením, trvala by situace s kamiony až do 31. října. Na to však Kouničtí nechtějí ani pomyslet. „V září začne škola, děti si chodí přes silnici pro svačinu, to je zkrátka nemyslitelné,“ říká Sochorová a ukazuje stížnost občanů, kterou jen během dvou dnů podepsalo zhruba 140 místních. „Dnes (v pondělí – pozn. aut.) jsem jednala se zástupci Správy a údržby silnic, která patří pod kraj. Mám z toho jednání opravdu dobrý pocit, snad se během několika dnů podaří docílit změny,“ doufá starostka.

To však zástupci kraje musí přesvědčit také úředníky na odboru dopravy v Českém Brodě a především na pražském magistrátu. „Jen tak mimochodem: oni oznámili objížďku, ale neposkytli nám žádné dopravní značení. Musela jsem se narychlo obrátit na nymburský odbor dopravy a údržbu silnic, kteří mi velmi rychle vyšli vstříc a značení zajistili,“ říká Sochorová.