Světový rekord v dálkové dopravě vody ze stroje do stroje. Tak se oficiálně jmenuje výkon, kterého se spolu s kolegy z Dymokur, Hronětic a desítek dalších dobrovolných sborů nejen z České republiky zúčastnili hasiči z Kounic.

O co šlo? Hasiči za pomoci spojování hadic a čerpadel utvořili „hada“ dlouhého přesně 63, 46 kilometrů. „Původně se mělo jednat jen o český rekord, ale jak se později ukázalo, je to světový rekord,“ řekl Martin Kysela, starosta kounických hasičů, který nemohl na Moravě chybět.

Na stanoviště v Šiklově mlýně dorazili už v pátek večer, akce ale začala v sobotu budíčkem v pět ráno. „Přemístili jsme se na naše stanoviště 404 na 28. kilometru. Trasa byla rozdělena na osm dlouhých úseků, dorozumívali jsme se vysílačkami. Vedle nás byli jednak kolegové z okresu, ale také slovenský čistě ženský hasičský tým,“ vypráví Kysela a vzpomíná, jak kolegyním z východu nemohl vysvětlit, co to znamená městys, kterým Kounice jsou.

Hadice vedly podél silnic, často přes různá převýšení. „Rekord se podařil napodruhé. Než voda vystříkla na konečném úseku, trvalo to přes tři hodiny. Na posledním stanovišti byla slavnostně parní stříkačka,“ vybavuje si šéf kounických hasičů.

Balit začali před šestou večer a vzhledem k množství kolegů se vydali rovnou na cestu domů. „Vynechali jsme večerní zábavu i ohňostroj. Ale tolik červené barvy, která byla k vidění na centrálním stanovišti díky spoustě hasičských aut, to se opravdu jen tak nevidí,“ říká Kysela.

Asi to však nebyla poslední akce tohoto druhu. Bývalí rekordmani, kteří se před časem sjeli u Máchova jezera, chtějí svůj rekord zpět. Rekordům možná není odzvoněno…