Vytrvalý déšť rozlil potoky i Labe. V Polabci v neděli hasiči zasahovali u desítek případů, dokonce museli zachraňovat paní z rodinného domu. Voda stékala prudce z polí, čerpalo se ze sklepů v Kounicích, Hradištku, Budiměřicích, Polabci nebo Kovanicích. Hasiči likvidují popadané stromy na silnicích.

„Na Nymbursku je asi nejhorší situace v Polabci, zachraňovali jsme tam paní z objektu," uvedl operační důstojník hasičů.

Z potoka je řeka

Od tří ráno jsou také v Kounicích místní dobrovolní hasiči na nohou. A nejen oni. I obyvatelé rodinných domů, kteří mají ve sklepích vodu. Ta stéká z polí a valí se silnicí od Vykáně. Potok je ještě před jedenáctou v korytě. Za půl hodiny je vše jinak.

„Tento spodní Kounický potok se vylil naposledy v roce 1997. Zaplavil zahrady, ale dál se voda nedostala. Doufám, že to bude tak i nyní. V jednom novém domě měli ve sklepě půl metru vody," vyprávěla starostka Kounic Miroslava Sochorová.

Ta je na nohou už také pár hodin a sleduje hladinu potoka. „Hasiči jsou od tří vzhůru a odčerpávají vodu ze sklepů rodinných domů," uvedla Sochorová.
Na silnici od Vykáně hasiči pytlovali písek a vodu svedli do kanálů. „Je nás celkem devět, odčerpáváme zrovna vodu ze školy, ze dvou větších sklepů. Vodu táhneme do horního potoka. S vodou tu nebyl dlouhou dobu problém," řekl starosta SDH Kounice Martin Kysela.

Voda se sem dere od rybníka z cihelny. „Rybník se ze břehů nevylil, zatím si to berou potoky," věděl další z už docela unavených hasičů.
Podle starostky jsou hasiči k nezaplacení. „Ještě že je máme. Oheň uhasíte, ale vodu nezastavíte. Držte nám palce, ať přestane pršet," loučila se starostka Sochorová.

Podle ní má dolní potok tak metr třicet hluboké koryto. „Většinou šla voda z polí silnicí směrem na Černíky, letos poprvé tekla tou Vykáňskou. Dokonce tam v jenom sklepě shořelo čerpadlo," informovala starostka.

Kolem 13 hodiny už tekla kolem školy řeka. „Všude kolem je tak 30 centimetrů vody. To už je řeka, musela jsem se jít převléknout. Jedna rodina je ohrožena, máme to tak dvacet čísel k domu. Uvažuji o evakuaci, jsme na telefonu. Oni ale říkají, že by šli do horního patra. Nejhorší je, že voda strašně rychle postupuje," telefonovala Sochorová.

Nic ovšem nenasvědčuje tomu, že by se mělo počasí zlepšit. Do úterý má pršet, pak se to mírně zlepšit. V pátek jsou ovšem znovu hlášeny přeháňky.

V Luxoru dvakrát plavala kuchyň, Polabec líže silnici

Opět je asi nejhorší povodňová situace v Polabci. Tam už jsou lokální záplavy, téměř znemožněný přístup k domům, jízdárna pod vodou. „Dvakrát už u nás v suterénní kuchyni v Luxoru odčerpávali hasiči vodu. Musíme zajistit nejméně na dva dny stravu odjinud," řekl šéf Domu seniorů Luxor Jaromír Novák.

Z Městce Králové přišla zpráva, že je zde zatopená pumpa a pole, tedy obě strany Pražské ulice. „Bála jsem se projet silnici, stála tam voda asi 20, 30 čísel," uvedla řidička Klára.

Ve Velkém Zboží odpoledne odčerpávali hasiči 
z krajního domu, voda se vyskytovala podle silnice i u hřbitova.

Nelehká je situace v Činěvsi, v Městci se rozvodnilo koupaliště. Mrlina ve Vestci je na 2. povodňovém stupni, stejně tak Cidlina v Sánech.