Hned v první větě musím říct, že na tenhle zážitek dlouho nezapomenu. Pohled na Městec z čtyřicetimetrové výšky vedle špice z kostela je opravdu adrenalinová záležitost. Stejně jako samotná cesta k vrcholu po lešení.

V pětadvaceti metrech, kde končí stěny kostela a začíná se zužovat střecha, je místo, kde se musí po lešení opravdu doslova vylézt a udělat pár kroků bez jakéhokoliv jištění. Na chvilku se mi rozklepala kolena. Ale fakt jen na malou chvilku.

Ale začněme od země. Před kostelem dělníci ještě uzavírali tubusy, ve kterých byly uloženy listiny týkající se města, pamětní medaile a soudobé pohlednice města. Ještě před tím, než dělníci tubus zaletovali, hodili jsme do něj pár dnešních mincí. I mě může hřát, že od včerejška je ve špici kostela uvězněna také moje pětikoruna.

Pak začal výstup po lešení do čtyřicetimetrové výšky. Ze závratí jsem strach neměl. Spíš mi šlo o to, jestli na to vůbec mám fyzicky, vyšplhat po žebřících do takové výšky. Ale i to se obešlo bez problémů.

Dělníci mi po cestě vyprávěli zkušenosti z jiných měst s ukládáním tubusů. Bohužel pro publikování jsou to historky nepoužitelné, i když já jsem se po cestě bavil vrchovatě.

V pětadvaceti metrech přišel zmíněný kritický okamžik, ale také také první fotky na město z pořádné výšky. Hluboko pode mnou byla budova základní školy. Pohodlně jsem viděl všechny výjezdy z Městce a lehce rozeznatelné byly Krkonoše.

Zbylých patnáct metrů ke špici byla hračka, ačkoliv nahoře trošku foukalo a bylo cítit, jak se lešení kýve. Jenže to už jsem byl ve fotografické extázi a užíval si úchvatné pohledy. „Pojď, chceš pustit až ke špici, ať si to můžeš vyfotit z detailu?“ pomáhali mi laskaví dělníci, kteří do kopule pomalu umístili tubusy. Chvilka diskuze pak přišla při usazování samotného kříže. Šlo o to, v jaké směru má vzhledem k poloze kostela být. I to se však brzy vyřešilo, dělníci krásně zapozóvali a bylo.

Já jsem si ještě chvíli fotil „letecké“ snímky Městce a okolí a vzpomněl jsem si na to, že takový výhled měl i jeden muž, který před pár lety vyskočil z kostelního okna.