Opravdu unikátní podívaná se v sobotu naskytla návštěvníkům kostela svaté Kateřiny a především jeho věže. „Věž během soboty navštívilo snad 300 lidí. I starousedlíci říkali, že je to poprvé, kdy je otevřená,“ uvedl organizátor a místopředseda farní rady Jiří Vejčnar.
Téměř 100 schodů museli zájemci vyšlapat, aby postupně viděli a slyšeli varhany, zvon a hodinářský stroj. „Úplně nahoře se dostali až k ciferníku věžních hodin,“ podotkl Vejčnar.
Tady před časem došlok vyčištění celého prostoru od holubího trusu. „Sám jsem vynášel plné kbelíky. Pak jsme dali na okna pletivo, aby tu zůstalo důstojné prostředí,“ řekl Vejčnar. „Je tu prostě pořád práce jako na kostele,“ rozesmál skupinku lidí.
V hlavní lodi kostela byla nainstalovaná výstava o historii kostela i bývalého kostela stejného jména, který byl zbořen. „Je tu unikátní výmalba Vincenta Klivinského z let 1915 a 1916. Zvon je z počátku 16. století. Kdo nemá rád vysoké tóny, ať si zacpe uši,“ řekl a pak bimbnul na zvon.
Z podlouhlých okének u ciferníku, odkud se mění letní a zimní čas, mohli lidé pohlédnout na čtvrť Mladá.
Bonbónkem akce se stal koncert skupiny Spirituál Kvintet.
„Kostel byl doslova našlapaný. Z doprovodných akcí si děti zamilovaly práci hlídacího psa, kterou předvedl kynolog. V neděli tu proběhla komponovaná mše s chrámovým sborem,“ dodal Vejčnar.