Stříška se vrací na věž kostela po nezbytných opravách konstrukce, které přes čtyři měsíce probíhaly přímo na náměstí před chrámem. Snesena byla loni 1. listopadu. Podle faráře Jaroslava Krajla se tehdy ukázalo, že byl k takovému kroku nejvyšší čas. „Sundat šla až překvapivě lehko. Popravdě, při větším větru mohla nastat situace, kdy by hrozil její pád,“ připustil Krajl.

Po snesení špičky a rozmontování báně byly v útrobách nalezeny dvě písemné listiny z minulých dob. Co bylo jejich mimořádně zajímavým obsahem a ze které doby pocházely, přiblížíme na našich stránkách v příštích dnech.

Snesení střechy věže kostela svatého Jiljí v Nymburce | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

V tuto chvíli už je však jasné, co z naší doby bude uloženo v báni pro další generace. Starosta Tomáš Mach a duchovní Jaroslav Krajl do později zataveného tubusu vložili současné drobné mince a ručně psaný průvodní dopis o životě ve městě i o církvi.

V tubusu je i Nymburský deník 

„Součástí je i přepis původních pamětních dokumentů, které byly uloženy v makovici našimi předky,“ uvedla mluvčí radnice Marta Svobodová. Je přitom pravděpodobné, že nyní uložené vzkazy si přečtou lidé až v některém z příštích století.

Do tubusu byly přidány i tři současné tiskoviny. Kromě Katolického týdeníku a Nymburského zpravodaje si ti, kdož se do útrob makovice na kostele v budoucnu dostanou, budou moci přečíst i Nymburský deník z pátku 15. února. Mimo jiné se tak například dozvědí o probuzení medvědů v Zoo Chleby nebo stavbě obchodního centra u Poděbrad.

Po snesení stříšky věže kostela byla horní část chrámu zabezpečena proti zatékání vody. Na snesené konstrukci byly provedeny zásadní opravy. Vyměněn byl spodní dřevěný kříž konstrukce, nová je i špička věže.

Letos následovalo nové bednění a v poslední fázi se uskutečnilo oplechování konstrukce. V pondělí byla na špici usazena nová makovice se vzkazem pro budoucí generace a nahoru byl instalován kříž.

Ve čtvrtek před polednem už by měla být střecha věže kostela zpět na svém místě a tvořit jednu ze zásadních dominant Nymburka.