„Ty seš ale pometlo! Smetáku! Co to máš na hlavě za koště?“ K původu podobných nadávek nám řemeslník výklad nepodal, některý si můžeme domyslet. Za to nám pan Jaroslav Brož názorně předvedl, jak takové koště neboli pometlo nebo smetáček vzniká.
Jaroslav Brož přijel do přerovského skanzenu z Jablonce nad Jizerou a jezdí sem pravidelně. Řemeslu se naučil před dvaceti lety od dědy a už ho předal synovi. Sám je v invalidním důchodu a řemesla jsou jeho koníčkem.
„Jedna paní si u mě kupuje koště rok co rok, denně s ním zametá a rok jí vydrží. Jedno březové koště vydrží tolik, co tři rejžová,“ tvrdí řemeslník. 
S dědou prý vyrobili 400 košťat za zimu, dnes jich pan Brož zvládne asi sedmdesát.

1) SMRK A BŘÍZA

Opět bychom našli v praxi větu, která se dnes 
v žertu používá: „Pojď blíž, násada je krátká!“ Násadu dělá pan Brož
ze smrku, což je dřevo měkké, stejně jako bříza, z níž vyrobí spodek. Dřevo si sám odveze z lesa v Krkonoších, kde po dohodě s hajným udělá prořez. Dřevo zpracuje všechno. Co nevyužije na koště, má na zátop. „Roští z břízky roztřídím, větvičku po větvičce podle délky. Začíná se pomítkem, to je prostředek koštěte, který se obkládá delším roštím,“ popisuje při práci řemeslník. Svazek roští se pak rozdělí na dvě půlky a konce se sváží ještě do menších. 

2) SPRÁVNÝ DRÁT

Svázané roští se zastřihne a skrojí po obou stranách. Jaroslav Brož umí vyrobit koště velké, menší i malinké košťátko do jedné ruky. Důležitá je i pevnost a pružnost drátu. 

3) ŠLAPAČKA

Utahovací zařízení, zvané Šlapačka, se skládá z prkna a provazu, někdy prý také může vypadat jako houpačka. Princip je ale stejný: provazem se obmotá otep a šlapáním na prkno se oko a tím 
i otep utahuje. Pan Brož už má odhad, nakolik může svazek roští utáhnout, aby do něj následně ještě šla narazit násada. 

4) SPRÁVNÝ ODHAD VŮLE

Do hotového a utaženého spodku koštěte z roští se nakonec musí vejít násada. A to není snadné. Zkušený řemeslník už ví, jakou vůli nechat, aby následně násada nevypadla.
„Asi už mám cit. Stáhnout na šlapačce se to musí nadoraz, ale tak aby se pak násada ještě vmáčkla dovnitř. Vím zhruba kolikrát otočím drát a záleží i na drátu, každý má jinou tvrdost,“ podělil se o zkušenost Jaroslav Brož. Protože dřevo stále pracuje, zajistí koště ještě hřebíkem. I bez něj se prý ale koště nerozpadne. Násada pak vydrží roky, ale spodek koštěte se za čas vymění.