Některá města a obce musí zbytečně vynakládat relativně velké částky za kontejnery na tříděný odpad. Ne že by nechtěly investovat do bohulibého třídění odpadu. Ale slůvko zbytečně bylo použito kvůli tomu, že kontejnery musí kupovat po několikáté. Lidé je totiž kradou nebo ničí.

Poslední takovou zkušenost zažili před pár dny v Hroněticích u Kostomlat. „Ze stanoviště zmizely dva kontejnery modré a žluté barvy. Škoda přesáhla 17 tisíc korun,“ uvedla policejní mluvčí Zuzana Tuzarová.

Starostka Kostomlat, pod které Hronětice spadají, musela objednat nové. „Měli by je přivézt dnes (v pondělí – pozn. aut.). Ty ukradené jsme měli v pronájmu, nové už musíme zaplatit. Je to částka přes 16 tisíc korun,“ mrzí starostku Milenu Hercokovou.

Starostka netuší, kdo a proč kontejnery krade. Zkušenost už má i s vandaly, kteří přímo v Kostomlatech před časem jiné kontejnery zapálili.

Zapalování kontejnerů však zdaleka není výsadou Kostomlat. Není to tak dlouho, co hasiči vyjížděli na nymburské sídliště, aby zlikvidovali oheň šlehající právě z kontejneru.

Kontejnery před zhruba dvěma lety hořely i na dvou místech v Městci Králové. „Bylo to na parkovišti u náměstí a v Husově ulici. V poslední době je naštěstí v tomto směru klid,“ řekl starosta Milan Pavlík.

A ještě jeden nešvar v souvislosti s kontejnery na tříděný odpad dopaluje vedení obcí, případně strážníky a policii. Totiž opilci. „Už několikrát jsme na kamerovém systému zaznamenali opilce, kteří kontejnery přesunují na jiná místa,“ postěžovala si Simona Lazarová z Městské policie v Nymburce.