Válku se soudy a policií ohledně pěstování konopí kvůli vlastnímu zdraví vyhrála devětapadesátiletá Mária Brodská z Rožďalovic. Očistil ji až nejvyšší soud, který tak verdiktem vytvořil precedens pro rozhodování v podobných kauzách po celé republice. Pěstování konopí tak není podle zdůvodnění rozsudku výrobou omamné látky.

Konopí mi zachránilo život

Neuvěřitelný příběh s dobrým koncem. Tak se dá charakterizovat několik posledních let Márie Brodské.

Ta měla obrovské zdravotní problémy. „Hrozně mě bolel žaludek, měla jsem obrovský vřed. Navíc jsem měla nemocné paty. V jedné z nich mám dodnes velkou díru,“ říká Brodská.

Její zdravotní stav se zhoršoval. „Když mi bylo nejhůř, vyčetla jsem v knize, že by mi konopí mohlo pomoci. Lékař mi dával půl roku života.“
Zasela tedy kolem 50 semen. Z nich vyrostlo podle jejích slov použitelných 12 rostlin. „Zkusila jsem vypít svařené mléko z konopných listů a udělalo se mi dobře,“ popsala svou první zkušenost se zákazanou drogou.

Od té doby uplynuly více než čtyři roky.

Z konopí si vyráběla také masti a olejíčky, kterými si mazala nemocné paty.

A léčila tím i další problémy. „Díky konopné masti mi úplně zmizel ekzém z břicha,“ líčí energická žena.

S klasickým kouřením konopí nesouhlasí. „Sama vyháním mládež z parku před domem, když marihuanu kouří. Nikdy bych ji nekouřila,“ tvrdí rezolutně.

Policie zasahuje, soudy soudí

Jenže pak ji prý udal soused. Policie přijela, kytky vytrhala a případ se dostal k nymburskému soudu. Ten nejprve Brodskou obvinění zbavil. Jenže případ se dostal ke krajskému soudu v Praze. Ten vyjádřil odlišný právní náhled, který musela respektovat soudkyně nymburského soudu Eva Holasová. „Nechci popírat možné léčivé účinky konopí. Ale stávající zákon nerozlišuje, zda se látka užívá jako mastička nebo se kouří,“ uvedla tehdy Holasová.

Nemocná důchodkyně dostala dvouletou podmínku a policie ji veškeré konopí zabavila. Rány na noze se zase začaly otvírat.

Nejvyšší soud: žena je nevinná

Rozsudek o vinně dopálil důchodkyni do běla. Za pomoci právníka se tak případ dostal na stůl nejvyššího soudu. Ten před několika dny všechny předchozí verdikty zrušil. „Pěstování konopí setého není samo o sobě výrobou omamné látky,“ uvedl v rozhodnutí předseda soudního senátu Vladimír Jurka.

Krajský soud okamžitě rozhodl podle pokynů Nejvyššího soudu a v úterý přišel Brodské dopis od advokáta.

Byla zproštěna viny. „Jsem moc ráda. Přemýšlím, že bych něco zasela. Konopí moc pořebuju, dochází mi olejíček. Ale zároveň mám strach, aby to nezačalo znovu,“ uzavřela Brodská.