Díky výborným výsledkům v rámci rozšířené výuky francouzštiny na osmiletém gymnáziu studovala svůj šestý a sedmý ročník ve Francii na lyceu v Louhans. A tady, ještě před francouzskou maturitou, kterou mimochodem úspěšně složila v minulých dnech, byla vybrána mezi studenty zmíněné prestižní univerzity!

Jedná se o univerzitu, která se zaměřuje se na výuku práv, ekonomie, historie, politologie, financí, komunikace, marketingu, žurnalistiky i dalších oborů. „Dostat se na tuhle školu je těžké, úspěšnost je údajně okolo 13 procent. Studovalo zde například 90 procent současných francouzských politiků," přibližuje Sára Sciences Po.

Vezměme to ale pěkně popořádku. Sára odjela studovat do Francie původně na jeden rok. Zalíbilo se jí tam, a tak si studium prodloužila o další rok s tím, že tu složí i maturitu. Na otázku, proč jí vyhovuje francouzský vzdělávací systém, říká: „Samozřejmě není bez chyb, ale podle mě víc rozvíjí kritické myšlení, víc učí přemýšlet, nejen biflovat se spoustu informací," vysvětluje studentka a uvádí to na konkrétním příkladu dějepisu. V Česku se učí chronologicky od nejstarších dějin a na současné dějiny, které jsou zcela zásadní, dojde až před maturitou, bez možnosti hlubšího vhledu do problematiky. „My jsme se na lyceu zabývali dva roky jen 20. a 21. stoletím. To doma není možné," říká studentka.

Vzhledem ke svému zaměření se Sára rozhodla, že zkusí absolvovat přijímací řízení na Science Po. Napsala motivační dopis, v němž musela uvést vše od školních výsledků po volnočasové aktivity a na základě toho byla pozvána na ústní pohovor. Tříčlennou komisi musela přesvědčit o svém všeobecném rozhledu zejména v oblasti politiky a dějin, o své motivaci studovat právě na této univerzitě a v neposlední řadě o úrovni své francouzštiny. „Byla jsem ráda, že to mám za sebou. Nevěděla jsem jen jednu otázku a to, ke které říši patřila Jugoslávie v 18. století. Už jsem si to zjistila, byla to Osmanská říše," směje se Sára. Upřímně přiznává, že vzhledem k nárokům školy a extrémnímu zájmu o studium nečekala, že bude přijatá. Ale vyšlo to.

Rodiče jí samozřejmě mimořádný úspěch přejí a radují se s ní, ale musí se smířit s tím, že se tím dcera víceméně natrvalo přesouvá do Francie, do zahraničí. Sára by totiž ráda v budoucnu propojila právo s kinematografií. Láká ji práce u filmu, třeba mezinárodní koprodukce se bez právníků neobejde.

A co podnikne Sára o prázdninách? „Právě pomáhám připravovat skautský tábor, kterého se tradičně zúčastním. Do skautu chodím od mala, moc se těším," říká usměvavá dívka.

Přejme jí nejen krásné léto doma v Čechách, ale hlavně hodně štěstí na prestižní Science Po.

Absolventi Sciences Po
- prezidenti Emmanuel Macron, François Hollande, Jacques Chirac, François Mitterrand a Georges Pompidou
- bývalý generální tajemník OSN Butrus Butrus-Ghálí, politolog Jacques Rupnik, spisovatel Marcel Proust, obnovitel olympijských her Pierre Coubertin, módní návrhář Christian Dior

* z českých osobností:
– druhý československý prezident Edvard Beneš, Lukáš Macek, současný ředitel dijonského kampusu Sciences Po