„Po letech jednání s vlastníky pozemků je zahájeno řízení o komplexních pozemkových úpravách v katastrálním území Kamenné Zboží a na částech území Drahelice, Nymburk, Dvory u Nymburka, Kostomlaty nad Labem a Kostomlátky,“ oznámil nymburský radní.

V první fázi, která nastává nyní, to v praxi znamená scelování pozemků. „Oslovovali jsme řadu majitelů, někteří žijí třeba ve Spojených státech. Po mnohaletém úsilí máme souhlasy většiny z nich, proto mohou začít zmíněné pozemkové úpravy. To v tuto chvíli znamená především zcelování dotyčných pozemků,“ vysvětlil Zdeněk Vocásek.

Prostory Handicap centra Srdce na poděbradském Ostende slouží od začátku ruské války jako potravinová banka a centrum pro materiální pomoc uprchlíkům.
Na sbalení věcí měla žena 20 minut. Z Charkova vyrazila s dětmi jen v bačkorách

V další fázi by pak měly vzniknout plány, kde by byly obnoveny polní cesty, vysázeny aleje či vybudovány zmíněné tůně. „Například mezi Drahelicemi a Kamenným Zbožím je špatně průchodný lesík. Ten se budeme snažit pročistit, vybudovat tímto místem cestu s lesními tůněmi,“ řekl radní.

Radnici pozemkové úpravy nebudou stát ani korunu. Tyto úkony platí ze zákona stát. „Je před námi ještě kus práce. Máme štěstí i v dobrou spolupráci se Státním pozemkovým úřadem,“ doplnil Vocásek.