„Drahám už nevěřím, hygiena by jim měla uložit pokutu za nedodržení termínu odhlučnění,“ řekla Petra Knyplová, která v této lokalitě žije a sama si například vyměnila klasická okna za plastová.

Správa železniční dopravní cesty přislíbila hygienické stanici Středočeského kraje v Praze, že koleje odhluční do konce roku 2008. Hygiena uvažuje i o regulérní pokutě.

„Příkaz na pokutu není v tuto chvíli dokončen. Správa železniční dopravní cesty nám doložila, proč došlo ke zpoždění. Termín odhlučnění jsme jim ale neprodloužili. Finanční prostředky je lepší použít na nápravná opatření, než na sankce. To ovšem neznamená, že k ním nepřistoupíme, pokud se odhlučnění nezrealizuje,“ řekla vedoucí hygieny obecné a komunální krajské hygienické stanice Středočeského kraje v Praze Libuše Polanská.
Správa chtěla původně zbrousit koleje a dát mezi ně absorbéry – pohlčovače hluku. Po jistém testu však železničáři usoudili, že to až taková změna k lepšímu není. Rozhodli se tedy pro kompletní rekonstrukci kolejí i s absorbéry. „Ještě musí proběhnout výběrové řízení na zhotovitele akce,“ řekl před časem Jiří Urbánek ze SŽDC.

Železničáři předložili na hygieně kompletní harmonogram prací. „Dojde k výměně kolejnic a také k směrovému a výškovému vyrovnání kolejí. S pracemi začnou v červnu. Následně předloží měření hluku. V srpnu osadí inkrimovanou část absorbéry a znovu předloží měření hluku,“ uvedla Milena Marečková z hygieny v Nymburce.

Pokud se ani po namontování absorbérů, což je v České republice absolutní novinka, nezmění situace k lepšímu, SŽDC je připravena uskutečnit individuální nápravná opatření.
„Správa přislíbila u vytipovaných nemovitostí výměnu oken na náklady drah,“ upozornila Marečková.