Stačí si přečíst výčet aktivit Klubu Kamarád od roku 2010, kdy převzal knihovnu do své správy, a je jasné, že prestižní ocenění je ve správných rukách. Podařilo se nejen zkvalitnit vlastní knihovnické služby, ale také povýšit knihovnu na kulturně-vzdělávací a informační centrum obce.

Knihovna, kromě výpůjčních služeb v rozšířené otevírací době, začala nabízet i meziknihovní výpůjční službu, internet a reprografické služby. Zároveň zde začaly probíhat kulturní a vzdělávací akce zaměřené na rozšíření čtenářské gramotnosti. Hned v roce 2010 se uskutečnila první jednorázová akce Noc s Andersenem a Pasování prvňáčků na čtenáře. Prostor dostal čtenářský kroužek, knihovnu začala pravidelně navštěvovat místní školka.

V následujících letech se nabídka akcí a aktivit rozšířila o mimořádné aktivity jako například čtení pro děti s tvořivou dílnou, tematické besedy, anebo přednášky. Aktivity se staly každoroční součástí nabídky knihovny, stoupal počet aktivně registrovaných čtenářů i výpůjček, postupně se zvyšovala i samotná návštěvnost knihovny v Kostomlatech.

V následujících letech proběhla revize naučné literatury, byly vyřazeny staré, nepůjčované a poškozené knihy, knižní fond byl rozšířen o 400 knih nových. Postupně se uskutečnila i rekonstrukce, na jejímž konci je velmi příjemné, čtenářsky komfortní prostředí, vybízející k širokým aktivitám včetně samostudia. Klub Kamarád se však nespokojuje pouze s činností v prostorách knihovny. Jednou z velkých kulturních událostí, kterou pořádala knihovna mimo své prostory v roce 2014, bylo slavnostní odhalení pamětní desky spisovatele Bohumila Hrabala v železniční stanici Kostomlaty nad Labem.

Součástí ocenění Středočeský Kramerius byla i finanční odměna, kterou rozhodla valná hromada Klubu Kamarád vložit zpět do knihovny. „Rádi bychom za ně pořídili pomůcky či nástroje, které potřebujeme při uskutečňování různých aktivit a akcí a dosud jsme si je museli půjčovat od jiných organizací a firem,“ těší se knihovnice Libuše Břeňová.

Soutěž Středočeský Kramerius vyhlašuje Středočeský kraj s cílem motivovat a podpořit neprofesionální knihovníky a ocenit ty nejúspěšnější z nich. Ve Středočeském kraji je více než sedm set veřejných knihoven, které působí v obcích a malých městech a lze je zařadit do kategorie neprofesionálních knihoven. Ty nejlepší z nich nejsou pouze tradičními půjčovnami knih, ale stávají se kulturními středisky rozvíjejícími komunitní život v obci. Právě na takové je zaměřena cena Středočeský Kramerius. Letos se mezi ně po právu zařadila obecní knihovna v Kostomlatech nad Labem.

IVANA ŠMEJDOVÁ