Před létem proto v knihkupectvích nemají o zákazníky nouzi. Zákaznic je více než zákazníků a poptávají hlavně takzvanou „četbu k vodě“ či „oddechovky“. Pro ženy jsou to většinou humorně pojaté méně náročné knihy o vztazích. Muži sahají spíše po detektivkách a příbězích s kriminální tématikou.

„Jediným obdobím, které v nakupování knih trumfne letní měsíce, jsou samozřejmě vánoce. Lidé pořád rádi dávají a dostávají knihy pod stromeček, takže to je pro nás knihkupce ráj,“ okomentovala Monika Kadlecová, která pracuje v poděbradských levných knihách Beránek.

I letos je několik titulů, které se těší obzvlášť velké oblíbenosti. „V letošním roce čtenářky kupují třeba knihy od Patrika Hartla, které jsou pohodové a vtipné. Stejně jako minulý rok jsou hodně populární také Bábovky Radky Třeštíkové,“ řekl Tomáš Hadáček z knihkupectví Cesta v Lysé nad Labem. Lucie Vranková z nymburského knihkupectví Kanzelsberger zmiňuje ještě mezi ženami populární Panský dům z konce minulého roku nebo romány od britské spisovatelky Jojo Moyes jako například Zakázané ovoce. Prodejci v knihkupectvích na Nymbursku se shodují, že je několik českých autorů, kterým Češky každoročně neodolají. Jsou to třeba Michal Viewegh nebo Ivanka Devátá a její humoristické povídky.

„Muži hodně kupují letošní novinku, historickou detektivku Vlastimila Vondrušky Jičínské pole mrtvých nebo detektivku Angely Morsons Pokrevní pouta,“ dodala Vranková.

Mezi dětmi jsou již několik let oblíbené série knih Deník malého poseroutky, Deník malého Minecrafťáka nebo Deník mimoňky. Populární jsou letos také knihy z edice Knihozem.

„Těším se na čtení knih o dovolené. Přes prázdniny toho moc v televizi nedávají, tak budu místo sledování televizních pořadů číst,“ řekla Zuzana Aghová z Nymburska, která už má svou knihu připravenou v kufru, tentokrát si vybrala Čarodějnice od královny severské detektivky Camilly Läckberg.

Čeští čtenáři mají svá určitá specifika. Podle literárního vědce Jiřího Trávníčka jsou to třeba domácí knihovny, které nikde ve světě nejsou tak rozšířené jako v Česku. Češi knihy doma na poličkách považují za svou jistotu a pohodlí.

Češi čtou hodně. Každý rok přelouská průměrný čtenář dvanáct knih. V tuzemsku nejvíce čtou starší ženy z větších měst s alespoň středoškolským vzděláním. Česká literatura je v Česku sice oblíbená, ale stejně tvoří jen asi čtvrtinu knih, které lidé kupují či si půjčují. Nejrozšířenější je literatura angloamerická, která tvoří asi dvě třetiny.

Čtou i mladší generace, i když většinou sahají po jiných titulech než jejich prarodiče. V poslední době se často nechávají inspirovat na internetu, obzvlášť od svých oblíbených youtuberů. Mladí sice tráví hodně času na internetu, ale podle Trávníčka také čtou. Nevnímají však čtení nutně jako cestu ke vzdělání, ale často jednoduše jako druh zábavy, který sdílí se svými přáteli. Dlouhodobě populární jsou například ságy jako Harry Potter, Pán prstenů či Hra o trůny. Žánrem, který mladí většinou nevyhledávají, je poezie.
Někdy je prostě paráda, lehnout si na záda a číst si.