Zatímco u jiných hnízd v republice sledují čápi tisíce fanoušků už několik let, kamera v Kněžmostu na Boleslavsku byla instalována a spuštěna letos na konci března. V té době už byl jeden z čápů zpět z jižních krajů na hnízdě a brzy se k němu připojil i druhý.

Páreček začal hnízdo upravovat a 9. dubna se na hnízdě objevilo první vejce. Postupně jich samice snesla šest. Jak je u čápů zvykem, na vejcích seděli střídavě oba čápi, kteří také létali pro potravu a vylepšovali hnízdo.

| Video: Youtube

Fanoušci u online kamery se těšili na dojemné okamžiky vylíhnutí čápat a následnou několikaměsíční výchovu. Plán se začal bořit během uplynulého víkendu. Pozorovatelé upozornili na fakt, že na hnízdo se vrací pouze jeden čáp – samec. Což se zpětným přehráním nahrávek potvrdilo.

Zásah ochránců

Situaci sledovali i ochránci přírody ze stanice na poděbradském Huslíku. V úterý se rozhodli konat. „Museli jsme bohužel zasáhnout u hnízda čápů v Kněžmostě. K tomuto zásahu jsme se dlouho rozhodovali. Od sobotního dne sledující na webkamerách a místní obyvatelé začali projevovat obavy, že na hnízdě se nachází pouze jeden z rodičů. Vždy se snažíme do přirozených procesů (hnízdění) nezasahovat, pokud k tomu nejsou oprávněné důvody. Jeden z nich je, když živočich zahyne z důvodu lidské činnosti, jako jsou například sloupy elektrického vedení. V tomto případě se zatím úhyn samice nepotvrdil, ale vnímáme ho jako vysoce pravděpodobný,“ vysvětlil postup zvířecích záchranářů vedoucí stanice Luboš Vaněk.

Všech šest vajec z hnízda odebrali a odvezli je do umělé líhně v poděbradské stanici. Podle prvních výsledků jsou všechna vejce oplodněná. Tedy existuje naděje, že se ze všech vylíhnou malí čápi. „Budeme se snažit je úspěšně odchovat. Poté je ve spolupráci s našimi kolegy umístíme do náhradních hnízd, kde budou mít šanci na další život ve volné přírodě,“ doplnil Vaněk.

Možná nová partnerka

Na opuštěného samce na kněžmostském komíně byl v posledních dnech smutný pohled. Zkušenost z podobného případu ve Vrchlabí však dává naději, že se i pro něj všechno v dobré obrátí. „Doufáme, že se i zde podaří samcovi najít novou partnerku, se kterou by mohl znovu zahnízdit, a stihl by ještě letos přivést na svět další potomky. Držíme mu palce,“ konstatoval vedoucí poděbradských záchranářů.

Podobnou víru mají i fanoušci, kteří dál sledují kněževeské hnízdo na online kameře. „Až se z toho vzpamatuje, třeba k němu přiletí nová čápinka a ještě by mohli vychovat nové dráčky. Necháme se překvapit, příroda je mocná čarodějka,“ napsala za všechny Hana Kuncová.