Na přelomu roku otevřená bioplynová stanice vyrábí v poslední době stabilní množství elektrické energie. „Denně je to zhruba 7 megawatt,“ řekl starosta Milan Kazda. Obec tak pomalu začíná naplňovat krédo projektu s názvem Energeticky soběstačná obec, v jejímž rámci vznikla výtopna biomasou a komplex zařízení, který má místním dodávat teplo, teplou vodu a elektřinu do sítě vysokého napětí.

Snadno se tak dá spočítat příjem obce z vyrobené a prodané elektřiny. „V současné době jeden megawatt přijde na 2 900 korun,“ uvedl starosta. Obrat by se tedy měl pohybovat kolem 580 tisíc měsíčně.

Zkušební provoz projektu se rozjel na sklonku loňského roku. Podle místních měl porodní bolesti. Lidé si ještě v únoru stěžovali na vysokou poruchovost dodávky tepla. „Ještě, že jsme si zachovali vlastní tepelné zdroje,“ mínila řada místních.

Letošní zima byla relativně velice teplá a zřejmě na sto procent neprověřila funkčnost poměrně komplikovaného systému. „Zimou pravdy“ tak bude až tanásledující.

Starosta je s prozatímním fungováním systému v podstatě spokojen. „Pokud by fungoval jako v současné době, neměly by nastat větší problémy,“ je přesvědčen spoluautor celého projektu.

Myšlenka projektu Energeticky soběstačné obce vznikla už před několika lety, kdy Kazda začal pro svůj záměr shánět podporu. A podařilo se mu to. Akci si jako svůj pilotní projekt v roce 2006 vybral Středočeský kraj.

V rámci projektu vybudovali bioplynovou stanici, která dokáže zpracovávat například i lidské nebo zvířecí výkaly. V provozu jsou kotle na spalování biomasy. Díky složitému chemickému procesu pak soustava vyrábí teplo a elektřinu.

Projekt stál kolem 120 milionů korun a většinu peněz poskytla Evropská unie. Do Kněžic v současné době jezdí starostové a odborníci z řady českých měst a obcí. Předpoklá se se, že ekologický projekt se brzy rozšíří po republice.