Obec Kněžice se může pochlubit dalším oceněním. Poté, co před pár týdny získala v Drážďanech Evropskou cenu za energetickou efektivnost, minulé úterý v pražském hotelu Atlantic převzal starosta Kněžic a duchovní otec projektu Milan Kazda Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí za rok 2008.

Soutěž pořádá sdružení Business Leaders Forum (BLF) a prestižní cenu předávali někdejší ministr životního prostředí, nyní senátor Bedřich Moldan a současná náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízková.

Starosta byl oceněním potěšen. „Zároveň to znamená, že bychom se na podzim měli stát účastníky soutěže o Evropskou ekologickou cenu, která je vyhlašována jednou za dva roky,“ řekl Kazda Nymburskému deníku.

Projekt Ekologicky soběstačná obec spočívá především ve vybudování unikátní bioplynové stanice s kogenerační jednotkou. Součástí projektu je i kotel na biomasu. Celý systém pak poskytuje několik druhů energií včetně vytápění a dodávek elektřiny.

Na projekt je připojena drtivá většina kněžických domácností a ačkoliv se neobešel bez „porodních bolestí“, v současné době s menšími výchylkami funguje.

Projekt je po dvou litevských třetím v nových zemích Evropské unie. Stál zhruba 120 milionů korun a 85 procent z ceny čerpali Kněžičtí z evropských fondů.