V těchto dnech dokončila porota výběr nejzdařilejších obrázků vytvořených žáky a studenty 35 škol a školských zařízení Středočeského kraje zapojených do Velké výtvarné soutěže na podporu Klokánků – azylových zařízení Fondu ohrožených dětí (FOD).

Po prvním předvýběru ve vlastních školách dorazilo na adresu organizátora - společnosti Alliance Healthcare - přes 200 děl, která postoupila do dalšího kola. V tom se následně rozhodlo, že 110 výtvarných prácí poputuje na prodejní výstavu, která se uskuteční 15. až 30. června v Poslanecké sněmovně ČR.

Autory tří nejlepší obrázků, které poputují k aukci, jež se uskuteční při příležitosti benefiční akce 13. června v pražském Trojském zámku, jsou: Alžběta Bergerová - 17 let OA a SPed.Š - Beroun (klokánčí svět), Eliška Kučerová – 16 let - Gymnázim Beroun (klokaní náruč) a Daniela Šimáčková – 16 let SOŠ a SOU Lysá nad Labem (plačící dívka u okna). Ve finále porota rozhodla udělit i zvláštní ceny. Jednu z nich získala čtyřletá Eliška Karafiátová ze Základní umělecké školy v Pečkách za obrázek s názvem Zpívající maminka. Autorům vítězných obrázků zašle FOD věcné ceny, všem zúčastněným školám pak uvolní FOD vstupenky na dětský den v Hořovicích (14.června).

Obrázky, jež budou vystaveny od 15. do 30. června v Poslanecké sněmovně ČR, si budou moci zakoupit poslanci a návštěvníci sněmovny. Ty, které se zde neprodají, pak budou předány jako dekorace do lékáren, které jsou aktivně zapojeny v projektu „Klokánkovi do kapsičky“. Veškerý výtěžek z prodeje obrázků půjde na podporu Klokánků.

Fond ohrožených dětí v současné době provozuje sedmnáct Klokánků s celkovým počtem téměř 400 míst, jež jsou neustále plná. Ročně jde ale do kojeneckých a dalších ústavů stále okolo čtyř tisíc dětí. FOD by rád nabídl rodinnou výchovu mnoha dalším dětem, ale chybějí peníze. Roční provozní náklady na jedno „klokaní“ dítě je zdaleka nepokryjí, státní příspěvek nyní pokrývá jen cca 70 % nákladů na dítě v Klokánku. Průměrná doba pobytu dítěte v Klokánku je šest až sedm měsíců. Asi 70 % dětí se vrací po vyřešení anebo zlepšení situace domů, 25 % odchází do osvojení nebo pěstounské péče.