Kino Sokol vstupuje do své zlomové etapy existence. V průběhu příštího roku končí totiž filmy na pásech a distribuují se hlavně na discích. Město zažádá o dotaci na digitální techniku.

„Rozhodli jsme, že se v kině bude promítat i nadále. Ministerstvo kultury vypsalo 
5. vlnu digitalizace. Do této výzvy pošleme žádost o dotaci,” vyslovil místostarosta Pavel Fojtík s tím, že náklady na digitalizaci kina Sokol jsou 4 miliony.

Město bude žádat až do výše 50 procent nákladů, druhou půlku by hradilo z rozpočtu.

Podle Lukáše Kadavy z Městského kulturního střediska (MěKS) se může distribuce filmů na 35 milimetrovém pásu snížit tak v březnu, dubnu třeba na dva filmy za měsíc. „To by bylo pro kino neúnosné, proto je digitalizace nutná. Do kina je potřeba nainstalovat digitální projektor, server, který filmy dekóduje 
a odpovídající zvukovou aparaturu,” vypočítal Kadava.

Se zvukem je to v kině už delší dobu opravdu na štíru. 
Kino totiž využívá zastaralou technologii jako například projektory Meopta z poloviny 50. let a nevyhovující zvukovou soustavu ze 70. let minulého století.

Pokud tedy vyjde záměr města digitalizovat nymburské kino Sokol, návštěvníci se mají opravdu na co těšit. „Je možné využít filmy s 3D efektem, vysílají se například i přímé přenosy, tedy on-line z Metropolitní opery z amerického New Yorku. „Sezóna 2010/2011 je již pátou sezónou v řade a projekt neustále expanduje. Z původních 60 kin na severoamerickém kontinentu se dnes z Metropolitní opery promítá přímo v tisícovce kinosálů v 32 zemích. Letos se přenos objeví ve více jak 20 českých a moravských městech,” vypočítal Kadava z MěKS.

Dalším přínosem by mohlo být například dopolední promítání pro děti, filmový klub, či Filmjukebox, kde filmy nevybírají dramaturgové, ale diváci. „Každý si může zvolit, který film chce na plátně kina vidět. Funguje to jednoduše. Na stránkách se každý měsíc spouští hlasování pro zvolený den a čas. Diváci hlasují pro některý z nabízených filmů,” vysvětlil Lukáš Kadava.

Nespornou výhodou projekcí digitálních kopií pro diváka je uvedení filmu v den premiéry.

Na radnici leží také projekt na rekonstrukci kina Sokol a jeho multifunkčnost. „S tím se zatím nepočítá, proměna je totiž spočítána na 32 milionů,” doplnil místostarosta Fojtík.

Uvažovalo se i o přemístění kina do prostor Hálkova městského divadla nebo auditoria Základní školy Komenského. Z toho tedy zatím sešlo.

Jestli město nezíská požadovaných 50 procent z dotace, tedy 2 miliony korun, bude se 
o osudu kina Sokol rozhodovat dál.