Nový provozovatel kina v Lysé Lukáš Fuchs začal s rozsáhlou rekonstrukcí vstupního prostoru. Chce otevřít na konci února.

Od města převzal kino na Husově náměstí 6. ledna, potom i letní kino u zámku. Pustil se rychle do celkem zásadní rekonstrukce. „Odstranili jsme sololitové desky, za nimiž byla vedena elektřina. Ty rozvody zůstaly původní od vzniku kina, což je polovina 70. let minulého století. Vše vyměníme v předsálí, kde je bar. Dále na záchodech a v šatně,“ vyjmenoval Fuchs.

Bar, umístěný na levé straně bude přesunut na pravou, v místě původního vznikne dětský koutek. „To je má hlavní idea, aby do kavárny kina chodili mladí i starší lidé s dětmi. Ti se tady zabaví,“ informoval provozovatel Fuchs.

Kino Lysá nad Labem. Tak se bude od února oficiálně jmenovat. V minulosti vystřídalo názvy jako například Luft a Hogo Fogo.

„28. února otevřeme spolu s představiteli města, o den později uvedeme představení divadla Samodiv z Brandýsa,“ nalákal provozovatel.

Ten prý už začal úzce spolupracovat s městskou knihovnou. „Sešli jsme se a přemýšleli o vzájemné spolupráci. Knihovna by měla být tou hybnou silou kultury ve městě. Zazněl návrh na uspořádání koncertu například populární skupiny Čechomor,“ naznačil plány provozovatel Fuchs.

Nezůstane kino bez kina?
Otázkou zůstává, jak se nový provozovatel vypořádá se situací, kdy končí filmy na pásu 35 mm a budou se distribuovat pouze digitálně. „Je pravda, že s koncem roku končí filmy na pásu. My budeme od března promítat tři až čtyři filmy týdně. Potom budeme promítat dál z pásů, ale už nepůjde o novinky,“ vysvětlil Fuchs.

Ten je rozhodnutý zažádat o dotaci na digitalizaci kina některý z fondů Evropské unie. „Zatím nikdo nezažádal, chceme to zkusit touto cestou,“ potvrdil nový provozovatel.

Zůstane prý i zahrádkové posezení před kinem. „To samozřejmě zachováme, jen chceme opticky oddělit zahrádku od chodníku například tůjemi,“ dodal Fuchs, který je zároveň členem rockové skupiny Lety Mimo.

Ve výstavbě jsou také webové stránky kina na www.kinolysa.cz.

Ve městě zůstane Luft
Zanedlouho by měl v Lysé vzniknout klub Luft. Již zavedená značka, která do konce loňského roku zaštiťovala právě kino na náměstí. Ve výběrovém řízení ovšem provozovatelka Lucie Jursíková neuspěla.

Na stránkách luftkinoklub.cz je již program nového Luftu na březen.