Žádost na provozování kina a divadla a vydávání Poděbradských novin podalo Kulturní a informační centrum (KIC). Centrum ostatně mělo pod palcem do té doby všechny předměty zájmu. Nemuselo však nikdy podávat žádost, to je v Poděbradech nové. Nakonec KIC dostal vše, tedy provoz divadla Na Kovárně, Zámeckého biografu i vydávání novin.

Situace kolem schvalování proběhla nad očekávání hladce, město tím potvrdilo svou tezi o tom, že není jeho zájmem KIC potopit, jak se spekulovalo i v zastupitelstvu.

Soupeřem ve vydávání novin se KICu stal Petr Linka. Ten chtěl údajně z novin vytvořit měsíčník, který by zdarma chodil obyvatelům do schránek. Noviny však dostal KIC. „V návrhu se píše, že půjde o měsíčník, tedy současná čtrnáctidenní periodicita se ruší,“ řekla Lucie Kurková z odboru školství.
Většího rozruchu se dočkali lidé v galerii až při schvalování žádosti o provozování kina. I když jen částečně. Schváleno bylo jednoznačně pro KIC na doporučení Rady města. O provoz Zámeckého biografu se ucházel také filmový nadšenec Čestmír Cirkva. Neuspěl, i když žádal o méně peněz než jednatel KICu Miloš Novák. To se ovšem vysvětlilo záhy. „Pan Cirkva uvedl cenu 1, 137 milionu. V celkovém rozpočtu se však dostal nad cenu KICU, která je 1, 158 milionu korun,“ uvedla Kurková.

Závěrem třeba říct, že kultura je v lázních zachráněná, alespoň na tento rok.

Miloš Novák z KICu: Je to správné řešení

Ve středu se v lázních rozhodovalo, kdo zajistí kulturu do konce roku. Schvalovalo se totiž nově, kdo bude provozovat divadlo Na Kovárně, Zámecký biograf, a také kdo bude vydávat Poděbradské noviny. Vše spadlo do klína Kulturnímu a informačnímu centru (KIC). Někdo to možná předpokládal, město však několikrát řeklo, že je to otevřená věc. „Uvidíme podle žádostí,“ uvedla před časem místostarostka Jiřina Soukupová. Dotace se totiž vyhlašovaly letos poprvé, minulá léta dostal KIC automaticky na svůj provoz.

Obával se jednatel KICu Miloš Novák, že v boji o kino a noviny, kde byli další kandidáti, prohraje? „Obavu jsem měl, ale troufal jsem si předpokládat, že budou zastupitelé KICu nakloněni. Myslím, že je to jediné správné řešení,“ uvedl Novák.

K menší slovní přestřelce na jednání došlo, když se mluvilo o žádosti na provozování Zámeckého biografu. Tam figuroval ještě Čestmír Cirkva, který už dva roky kino vedl.

Cirkvův záměr byl obnovit v Poděbradech filmový klub, nebo připravovat pro děti filmové semináře. „Nechtěl jsem se separovat od KICu,“ řekl například Cirkva. Město uvažovalo i o udělení provozu kina KICu s tím, že by v roce měl pan Cirkva určitý počet hodin pro svůj program. „Debatovali jsme dlouho, pak mi to přišlo, že by se ocitli dva kohouti na jednom smetišti, nemělo by to smysl,“ uvedl starosta Jozef Ďurčanský. Jednatel KICu nabídlCirkvovi spolupráci. Ten ji odmítl.

Jednatel KICu Miloš Novák:

Myslím si, že nezávislé noviny neexistují

Humbuk kolem dotací na kulturu ve městě je alespoň pro tento rok vyřešen. Zeptali jsme se jednatele KICu Miloše Nováka na pár aktuálních otázek.

Jak jste spokojený s výsledkem žádostí o dotace?
Jsem naprosto spokojený. I když jsem měl jistou obavu, jelikož KIC se do soutěže nepřihlásil sám, věřil jsem, že to dostaneme. Je to správné řešení.

Jak bude dál fungovat informační centrum, když nové již sídlí na Jiřího náměstí?
Provoz zachováme do konce června, otevřeno bude od 12 do 14 hodin ve všední dny a každý večer od 17.30 do 19.30 hodin. Musíme doprodat upomínkové předměty a stále prodáváme vstupenky v předprodejích a abonentky.

Vidíte reálně spolupráci s Čestmírem Cirkvou, který se ucházel o provoz Zámeckého biografu?
Já jsem mu spolupráci nabízel, to platí, ale myslím, že jsme si tak docela neporozuměli. On umí dělat filmový klub a výborně komunikuje s dětmi, pro které chce připravovat filmové semináře.

Kdy začne promítat letní kino na zámecké zahradě?
O prázdninách, tedy v červenci. Možná začneme už na konci června. Promítací dny jsme zvolili čtvrtek, pátek a sobotu, ale ne pravidelně. Promítat se bude v rámci Poděbradského léta. Jednám s Univerzitou Karlovou, které zahrada patří, a domlouváme termíny. Oni tam pořádají například svatby, tak abychom se časově nekryli.

Na zastupitelstvu zaznělo, že Poděbradské noviny budou vycházet zase jako měsíčník. Proč?
To tak není. V žádosti jsem uvedl více variant. Sám bych chtěl zachovat čtrnáctideník, ale na to si musím sednout s redakcí.

Hodně se debatuje o tom, zda noviny budou nezávislé nebo proradniční?
Můj názor je, že nezávislé noviny neexistují. Neodmítám žádné články, i když jednou se to stalo, ale myslím, že na to mám právo. To není cenzura. Nechci, aby se tu pisatelé přetahovali na stránkách. Uveřejním všechno, co bude odpovídat normám slušnosti.