„Vedle ní dříve rostla podobná borovice, snad ještě mohutnější, Švarná Tonka. Obě borovice s košatými mohutnými korunami rostly do krásy bok po boku mnoho let. Staly se natolik pozoruhodnými a vyhledávanými, že se ocitly v knihách, pověstech, pohádkách, dokonce i ve Slavnostech sněženek Bohumila Hrabala,“ uvedl Bronislav Kuba z Lesního ateliéru Kuba.

Krásnou Pepinu do soutěže přihlásila Klára Procházková z Hradištka. Porota vybírala z více než osmdesáti přihlášených stromů ze všech koutů České republiky. Podle Adély Pátkové z Nadace Partnerství, která anketu Strom roku pořádá, je zařazení každého stromu mezi deset nejlepších velkým úspěchem pro místo, kde roste. „Letos se přihlásilo v historii ankety rekordně nejvíc, šestaosmdesát stromů," potvrdila.

Lávka u zdymadla v Poděbradech  projde zásadní rekonstrukcí.
Lávku přes Labe v Poděbradech zavřou už 10. července. Opravy potrvají rok

Vítězný strom bude vybrán formou veřejného hlasování, které se uskuteční od 24. července do 8. října na webových stránkách www.stromroku.cz. Vyhlášení výsledků veřejného hlasování se pak uskuteční v Brně v úterý 24. října. Web ankety rovněž uvádí, že vítěz získá odborné ošetření od firmy PROSTROM Bohemia a postoupí do mezinárodního klání o Evropský strom roku. Stromy umístěné na druhém a třetím místě získají péči v podobě kořenové injektáže, díky kterému se kořenový systém provzdušní a dostanou se k němu živiny. Metodu provede firma Groown.

Trojice ze Středočeského kraje

Krásná Pepina není jediným letošním zástupcem Středočeského kraje ve finále ankety. O titul se uchází také Jerlín Bedřicha Smetany v Obříství na Mělnicku a Divadlelní lípa v Týnci nad Sázavou na Benešovsku. Tři zástupci jsou za jeden kraj nejvíce ve finálové desítce. Další stromy pochází z Kraje Vysočina, Jihočeského, Jihomoravského a Pardubického kraje. 

Vloni v anketě zvítězila Hrušeň Hnilička z Příbramska.

Finalisté anketa Strom roku 2023
- Havlíčkův dub (Proseč-Obořiště, Kraj Vysočina)
- Mladějovický dub (Mladějovice, Jihočeský kraj)
- Zábořská lípa (Záboří, Jihočeský kraj)
- Divadelní lípa (Týnec nad Sázavou, Středočeský kraj)
- Nepomyšlská lípa  (Nepomyšl, Ústecký kraj)
- Jerlín Bedřicha Smetany (Obříství, Středočeský kraj)
- Krásná Pepina  (Hradištko-Kersko, Středočeský kraj)
- Stojí hruška v širém poli (Mrákotín, Pardubický kraj)
- Lípa na školní zahradě (Sulíkov, Jihomoravský kraj)
- Stiassná (šťastná) katalpa (Brno, Jihomoravský kraj)