Nejen muzika, dlouhé fronty aut a tisíce návštěvníků charakterizují festival Votvírák z minulého víkendu, ale také dobrý nápad.

Společnost Ex voto, která se zabývá ekologií, přišla s tím, že se na letních festivalech pokusí o rekord ve sbírání kelímků a projekt nazvala Čistý festival. Český rekord z festivalu JamRock padl přesně za šest dní. Návštěvníci Votvíráku společně vytřídili 53 468 kelímků a vytvořili tak 600 metrů dlouhého hada. Do třídění se zapojili také kluci z kapely Mandrage a snad každého návštěvníka musel potěšit pohled na čistý festivalový areál.

„Za posledních 10 dní jsme zaznamenali spoustu kladných ohlasů jak na festivalech, tak na internetu. Jsme moc rádi, že nezůstává jen u slov a chvály projektu Čistý festival, že návštěvníky festivalů třídění odpadu (především plastů) baví a velká část z nich to nedělá jen pro dárky a piva, které od nás dostávají za přinesené kelímky na stánku,“ uvedla Lenka Vozková ze společnosti s tím, že na Votvíráku vybrali každou minutu 50 kelímků. „Takto se podařilo v nejdelším hadovi z pivních kelímků v České republice shromáždit dvě třetiny všech kelímků, které byly společně s nápoji na Votvíráku prodány,“ dodala Vozková.

Kelímky byly po skončení festivalu přemístěny do speciálně připraveného kontejneru, který byl svezen v neděli na třídící linku. Všechny vysbírané plasty tak budou druhotně zpracovány.