Milovické čarování potřetí, a to již tuto sobotu v kulturním domě v ulici 5. května Milovicích od 10 do 18 hodin. Duší této esoterické výstavy s tvořivými dílničkami je Zdena Skálová. Ta nám k Čarování řekla více.

„Lidé se tu setkají s alternativním přístupem k životu, se zdravotním životním stylem, s esoterikou. K tomu, alespoň podle mě, patří různá tvoření, které je součástí koncentrace. Protože když něco vyrábíte, tak v podstatě meditujete," říká věčně usměvavá hlavní organizátorka Zdena Skálová. Ta žije v Milovicích už sedmnáct let a pochází z nedalekého Mochova.

Na výstavě mají své místo konzultanti, kteří vám vyloží tarotové karty, naučí automatickou kresbu, poradí, jak se zachovat například v partnerských vztazích nebo mezních životních situacích. „Hodně lidí věří kartářům, ty tam budou mít proto větší zastoupení. Mně opravdu baví tvoření. Když člověk tvoří, nachází k sobě cestu. Nejdůležitějším motivem Milovického čarování je, aby se lidé potkávali. Zvlášť v této počítačové době. No a pakliže inklinuji k alternativnímu přístupu k životu, nebudu dělat výstavu aut, protože jim nerozumím," vyslovila se Skálová.

Ta si je vědoma, že esoterika může někomu ještě stále zavánět okultismem a má nádech něčeho nadpřirozeného. „Já s tím počítám, někdo nepůjde na výstavu hub, někdo nepůjde na výstavu esoteriky. Chtěla bych ale na této akci zpřístupnit esoteriku více lidem v našem regionu," projevila přání organizátorka.

Milovické čarování navštívilo po oba dosavadní ročníky vždy kolem 250 návštěvníků, děti do 15 let mají vstup zdarma. „Mám zkušenost, že tyto děti už chodí samy a lákají je právě dílničky. Jsou to techniky, které si chtějí vyzkoušet a normálně k tomu nemají příležitost. Je to například smaltování nebo malování na sklo. Sympatické je, když se u takového malování sejdou tři generace. Dítě s tatínkem a babičkou. Je zajímavé, jak si pomáhají," má už zkušenosti paní Zdena.

A protože Milovice jsou město mladých a dětí, letos bude k dispozici i dílnička pro nejmenší. Tam se mohou vyřádit děti od tří do deseti let. Mohou lepit, kreslit, vyrábět zvířátka z chlupatých drátků. Výrobek si pak odnesou jako obrázek nebo ho zalaminovaný používají jako podtácek.

Důležitý moment je i ten, že výstava nepůsobí jako mraveniště v obrovském prostoru připomínajícího tělocvičnu. Je rozčleněn výstavními panely, které tvoří intimitu pro kartářky. „Nikdo vám nekouká přes rameno a vy si můžete svůj problém s konzultantem vyříkat," vítá sympatická organizátorka s tím, že na tomto rozparcelování sálu má lví podíl Petr Kotvas.

Zdena má zpětnou vazbu od lidí, kteří už na Čarovaní byli a chodí k někomu na kurz, nebo si s někým pravidelně zpívají. A potkali se u nějakého stánku nebo na přednášce, které jsou také součástí akce.

„Hodně lidí se bojí různých čarodějů a okultistů, ale když je pak vidí in natura, zjistí, že to jsou naprostonormální lidé, kteří mají své problémy, ale mají ten dar či štěstí, že se něco naučili nebo jim je to dáno, a mohou poradit. Ono kolikrát když si někoho vyslechnete, vám pomůže nejvíc," je si jistá Skálová.

Sama si vyzkoušela skoro vše: vyrobit dekorace z drátků, papíru, nově plést koše z pedigu. Věnuje se automatické kresbě, zajímá se o čakry a auru, a zúčastnila se dříve několika výstav. „Zažila jsem malé a velké výstavy, úspěšné i ty méně úspěšné. Pořád jsem si ale jako stavař – technik říkala, že by to šlo zvládnout lépe. Přišlo mi to moc masové a koukal z toho hodně byznys," nechtěla se paní Zdena srovnat se situací.

Z přednášek jmenujme například tu s názvem Rovnováha uvnitř i vně, Čísla v našem životě či Aura, kterou si vzala na starost samotná organizátorka.

Veškeré informace o této životodárné akci najdete na stránce: www.milovickecarovani.cz.