Pokud se rozhodneme vzít zvíře s sebou na dovolenou, je dobré držet se několika základních pravidel. Média i internet sice poskytují spoustu informací, přesto se veterinární lékaři každoročně setkávají ve svých ordinacích se zvířaty, kterým cestování přivodilo zdravotní obtíže. Většinou za ně může majitel zvířete.

„Co se týká samotné cesty, je třeba dát pozor na přehřátí. To znamená mít s sebou dostatek vody, dělat pravidelné zastávky, ideálně po hodině či hodině a půl. Pokud bývá pejskovi v autě špatně, nekrmit ho před jízdou, případně to řešit po poradě s veterinářem s pomocí pilulky," vypočítává veterinární lékařka Jana Knytlová z Nymburka.

V případě cesty do zahraničí musí mít pejsek svůj pas, který mu vystaví veterinář na základě aplikace čipu. Nesmíme ho zaměňovat s běžným očkovacím průkazem. „Očipování se není třeba bát. Jedním vpichem se umístí pejskovi do podkoží na krku čip velikosti rýžového zrníčka. Pejska to nebolí, snáší to dobře," vysvětluje veterinářka s tím, že se očipování provádí na počkání. Pokud je to však spojené s očkováním, měli by majitelé zvířete počítat minimálně s třemi týdny před odjezdem.

Nejběžnějšími zdravotními problémy chlupatých mazlíčků na dovolené jsou alergické reakce, například při štípnutí vosou nebo včelou. Pokud je pejsek alergický a začne otékat, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. „Člověk si může zobnout prášek proti alergické reakci, u pejska tohle možné není, je nutné dopravit ho k lékaři," upozorňuje Jana Knytlová.

Jinak péče o pejska na dovolené se podle ní podobá péči o malé dítě, platí tu obdobná pravidla: dodržovat pitný režim, nechodit s ním půl dne po městě v pětatřicetistupňovém horku, hlídat, aby nesnědl něco, co nemá, nekoupat se s ním na neznámých místech.

V případě, že s námi na dovolenou chlupatý kamarád nejede a nemohou se o něj postarat příbuzní nebo známí, existují psí hotely, které si vezmou pejska do péče po dobu naší nepřítomnosti. Je však na místě zjistit si předem maximum informací o poskytovaných službách.

Na Nymbursku funguje například psí hotel při Městském psím útulku v Lysé nad Labem. „Máme možnost zajistit krátkodobý pobyt pejska, doporučuji domluvit se s předstihem na termínu. Ráda bych připomněla, že naše služby jsou poskytovány v rámci útulku, majitelé tedy nemůžou čekat luxusní zázemí," upozorňuje Eva Čápová z lyského útulku. V regionu je k dispozici například psí hotel Dux v Českém Brodě.

Zkušenosti s pobytem labradora v psím hotelu v Bakově nad Jizerou má Alena Heršálková z Nymburka. „Po telefonu jsme se vždy domluvili na termínu, Barny tam byl ubytovaný včetně stravování, majitelka hotelu se mu přes den věnovala. Byli jsme moc spokojení," říká Alena Heršálková. V současné době má však možnost řešit hlídání nového pejska v rámci rodiny.