Nová koalice čítá celkem čtyři hnutí nebo strany. „Zvolili jsme název Velká koalice pro Poděbrady, který pro naši novou koalici budeme používat oficiálně,“ řekl místostarosta Ladislav Langr. Právě on stojí v čele nyní nejsilnějšího koaličního hnutí – Volba pro Poděbrady (VpP). To disponuje v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu celkem 5 hlasy. Po obměně sedmičlenné rady města má i v ní nejvíce zástupců. Konkrétně tři. Po dvou pak mají ODS a Naše Poděbrady.

PŘEHLEDNĚ

Koalice
Volba pro Poděbrady – 5 hlasů ODS - 3 hlasy
Naše Poděbrady - 3 hlasy
Žijeme pro Poděbrady - 1 hlas

Podporovatel koalice
Pro občany Poděbrad – 3 hlasy

Opozice
Nezávislí kandidáti – 6 hlasů

Dlouho se spekulovalo o pozici hnutí Žijeme pro Poděbrady, které před loňskými volbami založil místní podnikatel Pavel Louda. Do zastupitelstva se dostala pouze jeho lídryně Lucie Kurková, která zároveň zastává post předsedkyně kontrolního výboru. Ten je zpravidla určen zástupcům opozice. Sdružení však potvrdilo, že po revoluci místostarostů a změně na postu prvního muže města se stává součástí koalice.

„Do koalice s ODS Poděbrady a hnutím Naše Poděbrady vstupujeme po boku našeho ještě nedávno opozičního partnera Volba pro Poděbrady s nadějí v konstruktivní spolupráci a s cílem prosadit své hlavní programové priority z podzimních voleb,“ uvedlo hnutí po jmenování nového starosty Romana Schulze (ODS).

Přeběhlík od starosty

Zvláštní roli má v celém „puči“ Zdeněk Havlas, donedávna člen vítězného hnutí Nezávislí kandidáti pod vedením Jaroslava Červinky. Havlas oznámil, že se měl stát novým šéfem Turistického informačního centra (TIC) a připravoval jeho spuštění k 1. květnu. Podle svých slov ale zjistil, že v celé věci by město výrazně finančně tratilo oproti předchozímu modelu a v celé věci hrály roli špatné osobní vztahy bývalého ředitele TIC a nedávného vedení města. „To byl jeden z důvodů, proč jsem přípravy pozastavil a také odešel z hnutí Nezávislí kandidáti,“ řekl Havlas.

Přestoupil ke straně Naše Poděbrady, která tak díky jeho změně dresu má nyní v zastupitelstvu celkem tři mandáty. Nově se stal i radním, přičemž nahradil Miroslava Káninského spojovaného s řadou kontroverzí, který na post sám rezignoval.

Podporovatelé

Zvláštností nynějšího rozložení sil je fakt, že zastupitelé nejsou rozděleni pouze na koalici a opozici, ale existuje i skupiny tří zastupitelů za hnutí Pro občany Poděbrad. Ta není ani součástí koalice, ale jako opozice se také necítí. „V tuto chvíli jsme podporovatelé nové koalice,“ řekl lídr kandidátky Petr Hercik. Prokázali to hlasováním pro nového starostu a místostarostu.

Vítězná opozice

Trochu paradoxně je tak jedinou a novou opoziční silou na podzim vítězné hnutí Nezávislí kandidáti v čele s exstarostou Jaroslavem Červinkou. Ti měli původně sedm zastupitelských mandátů. Po politické migraci Havlase jich však nyní mají pouze šest. Na nadcházejících jednáních poděbradských zastupitelů je tak pravděpodobné, že na hlasovací tabuli uvidíme často skóre 15:6. Tak jako tomu bylo při volbě nového starosty a místostarosty před pár dny.