Není bez zajímavosti, že mezi šesticí favoritů jsou tři, kteří už mají s funkcí starosty zkušenosti. Další tři lídři zase působili na pozicích místostarostů. Revoluci v podobě zcela nových tváří ve vedení města tedy po zářijových volbách v Nymburce čekat nelze.

Svůj post chce podle očekávání obhájit stávající starosta a lídr kandidátky hnutí Nymburk s klidem Tomáš Mach. Jeho největšími vyzyvateli by měli být současní lídři opozice. Bývalý starosta a historik Pavel Fojtík stane v čele kandidátky Změna pro Nymburk.

Sportovní týden pro nymburské děti připravili organizátoři na nymburském Vesláku. Ve středu dorazili šesťáci ze všech základních škol.
VIDEO: Děti na Vesláku zkouší florbal i dračí loď. Podívejte se, jak jim to jde

Dalším adeptem bude Jan Ritter, jednička na kandidátce Nymburských demokratů. Tu letos tvoří koalice tří stran a hnutí, k původní sestavě Nymburských demokratů se připojili Piráti a členové sdružení Zdravý Nymburk. „Původně se dokonce uvažovalo o velké volební koalici, tedy spojení Nymburských demokratů a Změny pro Nymburk. Hlavní opoziční síly by tak vystupovaly jednotně proti stávajícímu vedení radnice. Nakonec však zůstaly dvě kandidátky,“ řekl jeden z místních opozičních politiků.

Do budoucího rozložení sil na radnici může promluvit také volební výsledek ODS, která je aktuálně součástí vládnoucí radniční koalice. Její kandidátku povede dřívější místostarosta Zdeněk Vocásek.

Dalším potvrzeným lídrem a kandidátem na starostu je bývalý hejtman a starosta Miloš Petera. Bývalý významný člen ČSSD, za níž je v současné době stále radním, na jaře založil nové hnutí Jistota a Budoucnost - a v jeho čele se chce pokusit o úspěch i v září.

Mezi vážné kandidáty pak lze počítat také předsedkyni nejen oblastní, ale i krajské organizace hnutí ANO a někdejší místostarostku Adrienu Gabrielovou, která bude vést kandidátku zmíněného uskupení.

Svou kandidátku pravděpodobně sestaví i komunisté. V jejím čele by měl stanout Dominik Karpíšek. Nedá se však předpokládat, že strana, která ani v současné době nemá své zástupce v zastupitelstvu, by atakovala nejvyšší pozice na radnici.

Za několik měsíců dokázali vězni z Jiřic postavit nasvícenou maketu areálu věznice, která by byla chloubou jakékoliv mezinárodní výstavy týkající se tvorby ze špejlí.
PODÍVEJTE SE: Odsouzení vytvořili unikátní model věznice ze 370 metrů špejlí

Hovoří se také o možnosti sestavení kandidátky krajního uskupení SPD, ale ani v tomto případě se nedá útok na pozici v čele města očekávat.

Kandidáti na starostu Nymburka:
Tomáš Mach – Nymburk s klidem
Jan Ritter – Nymburští demokraté
Pavel Fojtík – Změna pro Nymburk
Zdeněk Vocásek – ODS
Adriena Gabrielová – ANO
Miloš Petera – Jistota a Budoucnost