Pohledem na rozesmáté obličejíčky a podáním ruky se slovy „dobré ráno“. Tak začíná každý den svou pedagogickou práci Petr Pištěk, jeden z mála učitelů – mužů v mateřské škole v České republice.

Petr už dlouhá léta hraje divadlo a navíc pro děti. Na podzim se na něj obrátila ředitelka loučeňské školy Marie Meinhardtová s tím, že se rozhodli ve školce udělat pokus – přijmout na místo učitelky v mateřské škole muže.

„Velmi jsme to rozmýšleli a konzultovali s rodiči. Nakonec jsme se rozhodli mužského přijmout,“ vzpomíná ředitelka s tím, že Petr je jako divadelník velmi osobitý a jako mužský vychovává děti jiným způsobem, než učitelky ženy.

Vedoucí učitelka ve školce se prý sice nejdřív lekla, protože si mužského ani nedovedla mezi těmi malými vůbec představit, ale když prý viděla Petra Pištěka, obavy byly pryč.

Zvláštní je to, že Petr prý nikdy ani na chvilku nepřemýšlel, že by někdy šel učit, natož tříleté děti. „Je pravda, že když jsme jezdili hrát malým dětem divadlo, tak jsem se naučil, jak s nimi komunikovat,“ vysvětluje své pohnutky mladý muž.

Když přišel poprvé do školky, bylo prý naprosté ticho. „Bylo to vzájemné. Děti koukaly zvědavě, oťukávali jsme se. A dneska je to už perfektní vztah,“ přiznává. A to potvrzuje i ředitelka Meinhardtová. Podle ní má pan učitel velký respekt, ale na druhou stranu mnoha dětem, které pocházejí z rozvedených manželství, nahrazuje tátu. „Je to v dnešním přefeminizovaném školství rarita. Škola nahrazuje zákonné zástupce. A to je právě táta a máma. Ty děti, které nemají tátu, se chodí rády s Petrem pomazlit,“ vysvětlila ředitelka.

A jaká je jeho každodenní pracovní náplň? Ráno přijdou děti do školky, a než se všichni sejdou, tak si hrají, staví, bourají nebo malují. Pak přichází na řadu rozcvička a ne lecjaká. Petr s dětmi při pohybu hraje hry, povídá o zajímavých věcech a má proti ženám neuvěřitelnou trpělivost. Potom je svačina a téma podle rámcového vzdělávání.

„Školka je bezvadná tím, že si tu všichni pomáhají, takže nemáme problém,“ chválí své kolegyně Petr Pištěk, který se chystá v nejbližší době doplnit své pedagogické vzdělání, protože se mu práce mezi těmi bezelstnými špunty hodně zamlouvá.