Ještě před několika lety byla kaple vedle Hálkova divadla chátrající historickou stavbou, kterou oživovaly jen občasné kulturní akce. S každoročními investicemi města do vnitřních i vnějších úprav se z ní však stal kouzelný svatostánek s neopakovatelnou atmosférou. Proto jej také provozovatelé z Nymburského kulturního centra (NKC) aktuálně nabízejí jako místo pro konání svateb.

„Hledáte vhodné místo pro svůj velký den? Kaple sv. Jana Nepomuckého v centru Nymburka je možná právě to, co hledáte,“ představuje zajímavý prostor k pronajmutí ředitel NKC Lukáš Toman Paclt. Do nově zrekonstruovaného prostoru kaple se vejde sto sedících hostů. Cena pronájmu kaple na obřad je pět tisíc korun.

A první obřad už je na obzoru. „Ano, už máme první objednávku na svatbu na začátku léta,“ potvrdil Deníku Paclt.

Kaple svatého Jana Nepomuckého vedle divadla je dalším místem, kde se mohou svatební obřady. | Video: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Návrat oltářního obrazu

Jedním z nejzásadnějších momentů celé rekonstrukce kaple byl návrat původního oltářního obrazu. O tom se rozhodlo v létě 2022. Jde o vzácné dílo Josefa Vojtěcha Hellicha s názvem Svatý Jan Nepomucký Almužník z roku 1860. Obraz s patronem kaple, který se do té doby nacházel v severní boční lodi kostela sv. Jiljí, se vrátil na své místo díky snaze Marcely Pachmanové a vstřícnosti místní Římskokatolické farnosti v čele s farářem Jaroslavem Krajlem. Původní oltářní obraz z kaple byl v kostele svatého Jiljí ukryt od časů socialismu, kdy kaple sloužila jako skladiště harampádí. Naštěstí se zachoval a po zásahu restaurátorů se mohl vrátit na své původní místo. A právě pod tak vzácným dílem si mohou budoucí páry říci své „ano“.