Podle Jany Kubové, lídra sdružení nezávislých kandidátů Náš domov jsou ženy také matky, které udržují svou rodinu v klidu a rodina může být jako obec.

„Také se o ni budeme umět postarat. My máme obce dvě, Hradištko a Kersko. Jsou jako dvě děti. Někdy se budeme muset postarat i o nějaké zlobivé dítě. Může to být opozice, zásadní podle nás je, se domluvit, hledat smiřlivou cestu. Hlavně spolu komunikovat. Vím, že je důležitý i kompromis, ale nechceme jen ustupovat,“ prozradila o strategii Jana Kubová.

Ta není v politice žádným nováčkem, čtyři roky dělala místostarostku, nyní je členkou zastupitelstva. Je spolumajitelkou Lesního ateliéru Kuba, kde zastává galerii a krámek. „Samozřejmě se spolupodílím na výstavách a naší velké akci, kterou je Hrabalovo Kersko. Na ní uchováváme v povědomí slavného spisovatele Bohumila Hrabala, který v Kersku žil,“ říká Kubová.

Ta jedním dechem dodává, že ženské kandidátky Našeho domova mají rozdělené funkce. „Vlasta Kopsová je učitelkou na základní škole, ta by se starala o školství jako takové, Miluše Ziková vede klub důchodců v Hradištku, ví nejlépe, co tady trápí seniory. Máme tam odbornice přes moderní technologie, Andrea Melíšková je právnička,“ vyjmenovala některé kandidátky Kubová.

V Hradištku, pod které patří ještě Kersko, proslavené filmem Slavnosti sněženek, se bude volit devět lidí do zastupitelstva. „Chceme, aby těch devět lidí se domluvilo stejně jako se doma sejde kolem jednoho stolu rodina a mluví spolu. Také si myslím, že když na zasedání zastupitelů promluví žena, mužská část osazenstva se ztiší, zklidní. Ženu respektují,“ uvažuje Kubová, která by ráda, aby se alespoň někdo z jejich kandidátky do zastupitelstva dostal a mohl tak ovlivňovat chod obce.

Sdružení Ženy za rozvoj Jíkve mají ve svých řadách například zdravotní sestru Evu Urbanovou, asistentku terapeutické dílny Denisu Šafrovou nebo účetní Petru Rysovou. Dvě ženy jsou právě na mateřské dovolené, lídrem kandidátky je důchodkyně Ivanka Šámalová, členka KSČM. Ostatní jsou členkami Žen pro rozvoj Jíkve. Nynější název tedy prošel pouze kosmetickou úpravou. V současném zastupitelstvu, které čítá sedm lidí, sedí Ivanka Šámalová a Petra Rysová. Šámalová je zároveň předsedkyní Kulturní a sociální komise, Rysová předsedá Finančnímu výboru.

V Semicích zasedá také sedm zastupitelů. Jak do toho nového, které vzejde z říjnových komunálek, promluví stoprocentní ženská kandidátka Ženy pro Semice? Na to si musíme počkat. Lídrem je ekonomka Pavla Langerová. Na vyšších postech jí sekunduje třeba státní úřednice Jiřina Čížková nebo auditorka Kateřina Serbusová. Pavla Langerová, jinak členka Starostů a nezávislých, je v současnosti členkou zastupitelstva. Je v něm pouze jednou ze dvou žen, jinak je čistě mužskou záležitostí. I možná proto ženy v Semicích dokázaly postavit svou vlastní kandidátku.