Vedení města se chce proto domluvit s vedením honitby, pod níž Jezero spadá, aby na místo instalovalo odchytové klece. Do nich prasata nalákají a následně po odchytu zastřelí.

Myšlenku podporuje místostarosta Miroslav Holas. „Někomu se údajně příčí zastřelit prase zblízka, ale je to metoda, kterou už jinde běžně využívají. Divoká prasata jsou relativně inteligentní zvířata a na pláže se dokážou dostat. Lepší řešení zatím neexistuje. Pokud nechceme každoročně platit půl milionu za úpravy pláží před letní sezónou,“ řekl místostarosta.

Přímý odstřel prasat na Jezeře může být podle jeho slov nebezpečný. „Lidé se v současné době chodí koupat i v noci, a často i v zimě. Při takovém odstřelu se může stát nešťastná náhoda a tomu se chceme samozřejmě vyhnout,“ vysvětluje Holas.

Divoká prasata rozryla vekou část zelených ploch na poděbradském Jezeře.
PODÍVEJTE SE: Obraz zkázy. Pláže poděbradského Jezera zpustošila divoká prasata

Proč divoká prasata každoročně na konci zimy a začátku jara vyhledávají právě pláže Jezera, se dá jen spekulovat. Před lety však údajně myslivci právě v této lokalitě divoká prasata dokonce přikrmovali, aby je na místo vylákali a pak mohli odstřelit. Na to se však po čase přišlo a tato praxe byla zakázána. Zda prasata pokračují v letité tradici návštěv Jezera právě z těchto důvodů, se určit nedá.

Před několika týdny divoká prasata rozryla pláže kolem stánků s občerstvením, spojovacích cest i některá sportoviště. Do pořádku to musejí dát technické služby, které se o Jezero starají.