Rodinné rozpočty obyvatel Křečkova zatíží v nejbližších dnech stavba vodovodu a kanalizace v obci. Z peněženek Křečkováků chce vedení obce za každou přípojku 19 tisíc korun a další peníze budou muset investovat ještě do zavedení kanálu přímo ke svému domu. Ve finále tak kanalizace vyjde některé hluboko přes dvacet tisíc korun. Velká část obyvatel si bude muset půjčit od banky.

Své o tom vědí například manželé Fialkovi, kteří mají pět dětí a jejich příjmy nejsou zrovna závratné. „Je nám jasné, že všechno něco stojí, ale když si představíme, že by se nám třeba rozbil kotel, už nám nikdo nepůjčí,“ obává se paní Fialková. Mnoho starousedlíků je už v penzijním věku a nutná suma je pro některé nedosažitelná. S tím však prý obec počítá a individuální případy bude podle starostky Markéty Jeníkové řešit například splátkovým kalendářem.

Podle některých obyvatel však systém rozpočítávání potřebné částky nebyl ze strany vedení obce spravedlivý. Obyvatelé jedné ze dvou bytovek se dokonce obrátili i na sdružení ochrany nájemníků. „Do našeho domu, kde bydlíme čtyři rodiny, povede jedna přípojka, a měli jsme všichni platit těch devatenáct tisíc. To se nám samozřejmě nelíbilo,“ uvedla jedna z obyvatelek bytovky. „Nakonec nám polovinu slevili, ale stejně zaplatíme dvojnásobek než ti druzí,“ přidali senesouhlasně ostatní.

Vedení obce se prý ale snažilo rozpočítat potřebnou sumu spravedlivě. „Lidé si musí uvědomit, že čerpací jímka i průměr kanalizační trubky budou u bytovky větší a tím pádem nákladnější, než u rodinného domku,“ vysvětlila starostka s tím, že poplatky od obyvatel jsou paušální a zdaleka nepokryjí celou částku, která by byla potřeba.

Celá akce by měla stát 35 milionů, ministerstvo zemědělství přislíbilo osmdesátiprocentní dotaci. Přesto obec ze svého zaplatí kolem osmi milionů a z toho větší část si musí půjčit. „Čeká nás patnáct let splácení,“ dodala Jeníková. Stavba kanalizace a vodovodu by měla začít během dubna.