Problémy s novou kanalizací řeší v Osečku. Tu firma Vod–ka stavěla pro Svazek obcí Jižní Polabí – Pňov – Předhradí, Klipec, Oseček a Sokoleč. Ministerští úředníci schválili stavbu jako provozuschopnou. V Osečku se ale přibližně jednou týdně potrubí zahltí a je nutné ho vyčistit.

Podle ředitele Vodovodů a Kanalizací (VaK) Nymburk Miloše Petery jsou dešťové vpustě moc utopené a při každém dešti se ucpávají. „Jde o technický problém, ale zatím nevíme, kde se přesně nachází. Až přijdeme na to, co nebo případně kdo ucpávání způsobuje, budeme problém řešit. Musí se prostě vychytat mouchy,“ uvedl Petera. Ve zpracování kanalizace problém nevidí, spíš je prý chyba na straně technologie. Navíc podle něj není vyloučené, že do kanalizace může i někdo z obyvatel vypouštět něco, co tam nepatří. Pak se podle Petery ventil přicpe a začne přisávat vzduch.

S tím zčásti souhlasí i předseda spolku a místostarosta Pňova – Předhradí Vlastimil Hlavatý. „Už se tam třikrát měnil podtlakový ventil. Jde o vadný systémový prvek. Už nás napadlo i to, jestli není chyba někde mezi Osečkem a Předhradím,“ myslí si Hlavatý.

Ministerstvo však neshledalo na kanalizaci nic, co by vadilo jejímu provozu. Proto také v dohledné době vrátí obcím takzvané zádržné, které pro celý svazek činí 3,5 milionu korun.