Zhruba 300 milionů korun spolknou investice do stavby vodovodů a kanalizací v regionu. Podle šéfa Vodovodů a kanalizací Nymburk (VaK) Miloše Petery právě probíhá dokončení stavby vodovodu na Rožďalovicku a Křinecku. Prioritou je pak dokončení systému vodovodů Chotuc.

Oddechnou si lidé v Činěvsi, kde je vody nedostatek a její kvalita není zrovna valná. „Získali jsme dotaci na přivaděč z Vestce do této lokality,“ řekl Petera. Stejná situace je prý i v Kounicích. Příslíbena je prý i dotace na vodovod ze Sadské do Kostelní Lhoty.

Připravuje se také projekt na rekonstruci úpravny vody v Poděbradech, který spolkne 120 milionů korun. Rekonstrukce čeká i čističku v Milovicích, jejíž kapacitu je kvůli přírůstku obyvatel třeba rozšířit o 50 procent. Kanalizace by se pak měl dočkat Hrubý Jeseník, stavba se připravuje ve Mcelích nebo Pískové Lhotě. „Letos chceme také dodělat zasíťování vodovodů a kanalizací v Křečkově,“ dodal Petera s tím, že před dokončením je kanalizace v Žehuni.

Co se kanalizací a vodovodů týče, je na tom Nymbursko podle Petery docela dobře. Na rozdíl od devadesátých let. „Čističku už mají všechny obce nad tisíc obyvatel,“ dodal Petera.

Celkem se mají letošní investice do stavby vodovodů a kanalizací pohybovat v částce okolo 300 milionů korun. Sto milionů korun přispěje ministerstvo zemědělství, Vodovod v Činěvsi a Kounicích zainvestuje VaK, jinak se prý na financování budou podílet obce. Na dokončení vodovodů ve Mcelích a Všechlapech pak přispěje i kraj.