Domácnosti v příměstských částech Velké Zboží, Kluk, Polabec a Přední Lhota se mohou připojovat na kanalizaci. Hotová stavba, která se stále potýká s obrovskými nedostatky, je konečně ve zkušebním provozu. To znamená, že si místní dokončí své přípojky a zažádají o kolaudaci stavby nebo se rovnou připojí.

„Potřebují k tomu stavební povolení nebo územní souhlas. Ti s povolením po dokončení stavby zažádají na odboru výstavby o kolaudaci. Vlastníci územního souhlasu podle nového stavebního zákona už nekolaudují, ale rovnou se připojí,“ vysvětlila postup Valentina Lisková z odboru rozvoje a územního plánování.

Podle Oldřicha Černého z Velkého Zboží ale lidem chybí informovanost. „U nás nikdo nebyl. Nepřišla z města ani žádná zpráva, že bychom se mohli připojit,“ reagoval Černý, který žije v Nádražní ulici a s nekvalitně odvedenou prací dodavatelské firmy se potýká od samého začátku. Sám si například musel obetonovat jímku, aby po ní mohl jezdit autem.

„Řekli mi, že betonáž je dostačující. Tak jsem to vykopal a betonový poklop zakomponoval do zámkové dlažby na vlastní náklady. Mám fakturu, tak mi ji třeba město proplatí,“ uvedl Černý s nadějí.

Své ví i Jan Hurt z polabecké Jasmínové ulice. „Měl jsem plnou jímku výkalů, které mi tekly do sklepa, sousedé na tom byly stejně,“ řekl před časem Jan Hurt. I on poukazoval na špatně obetonované jímky.

A jak budou na pobídku radnice na připojení ke kanalizaci obyvatelé příměstských částí Poděbrad reagovat? Dva další hlasy z Polabce se například úplně rozcházejí. A i když oba dotazovaní žijí ve stejné Jabloňové ulici, rozdílný pohled je zásadní. Není divu.

„Jdu zrovna z úřadu, mám územní souhlas a tak vše vyřídím už jen papírově a připojím se. Někteří z ulice už jsou připojení a nemají problémy,“ řekl Petr Matoušek.

Jeho skoro soused to vidí ale úplně jinak. „Práce postupovaly v hlavních trasách a tak my, kteří svou polohou ležíme trochu bokem, ještě nemáme přivedenou k domu vodu. Ta je ale součástí stavby. Na kanalizaci se připojím na jaře, teď vyčkávám,“ řekl Polabečák, který nechtěl být jmenován.

Do konce března poběží vpříměstských částech zkušební provoz kanalizace. Deník bude celou situaci monitorovat i nadále.