Body kamerového systému ve městech na Nymbursku pomáhají chytat zloděje i vandaly. Třináct kamer monitoruje situaci v Nymburce, šest v Lysé nad Labem a v Poděbradech dokonce 14. A městští strážníci se schodují, že jsou určitě užitečné.

Díky kamerám prý v Poděbradech chytají strážníci vandaly, kteří řádí na kolonádě. „Třeba vloni jsme díky kamerám sedmnáctkrát chytili vandaly, kteří ničili květinové hodiny na Libenského kolonádě,“ řekl velitel poděbradských strážníků Miloš Dlabal. Další kamera monitoruje dění u kryté kolonády, kde se prý schází mladí výtržníci.

I v Nymburce se ukázalo, že kamery mohou být užitečné. Příkladem by mohl být i několik týdnů starý případ, kdy vandal rozbil výlohu prodejny elektro na náměstí. Díky kamerám byl dopaden. Podle vrchního strážníka Simony Lazarové se také daří řešit hlavně krádeže kol u hlavního nádraží, kde je kamera umístěna přímo nad kolostavem. Nádraží je nejvíce sledovaným místem i v lázeňském městě.

V Lysé nad Labem zase kamery pomohly v několika případech proti sprejerství. „Díky kamerám se nám jednou dokonce podařilo chytit i zloděje měděných okapů,“ dodal velitel Městské policie v Lysé nad Labem Luděk Přibyl.

Na řadě míst se chystá i rozšiřování kamerového systému. Například Nymburk má v plánu požádat o finanční prostředky z projektu prevence kriminality. Podle místostarosty Miloše Petery by se jednalo o jeden milion korun. „Byly by to zhruba dvě až tři kamery. O jaké by se jednalo lokality, je zatím předčasné mluvit,“ řekl Petera. Konkrétní místa obvykle vytipuje městská policie. „Pokryté máme například náměstí, kamery naopak chybí
v okrajových částech města,“ řekla Simona Lazarová .

Ve všech zmíněných městech situaci v ulicích prostřednictvím kamer monitoruje služba, která funguje nepřetržitě. Záznam, který kamery natočí, se archivuje, a to až tři týdny. Nikdo jiný než správní orgány se však k záznamu nedostane.

Co také řeší městští strážníci…

Díky kamerám může dojít i k úsměvným situacím. „Například Na Rejdišti v létě kolegyně viděla policistu oblečeného do uniformy, kterou nosí policisté
v zimě. Myslely jsme, že by mohl být falešný. Když jsme však dorazily na místo, zjistily jsme, že se tu natáčí nějaký film,“ popsala Simona Lazarová.
Lyští stážníci se rozhodně nenudili v říjnu loňského roku. 7. dne v měsíci odchytávali například živého štíra přímo na Husově náměstí. 25. se zase museli vypravit do areálu firmy Dywidag, kde se pohyboval kozel. Kozla odchytili pracovníci vrátnice. Městští strážníci ho poté převezli do psího útulku.