Kostelka, čerstvá nositelka Zelené stuhy ČR za péči o veřejná prostranství a krajinu, by se směle mohla ucházet i o řád Mlsného jazýčku. Jestli si někde umějí vychutnat dobré jídlo a pití a ještě se při tom pobavit, tak je to právě tady.

„Letošní Svatomartinské hody s otevíráním mladého vína jsme trochu rozšířili. Přidali jsme stánky se zdravou výživou, ale i klobáskami či domácími sýry, vše 
s důrazem na lokální výrobce. Novinkou je Kafest 
s ochutnávkou výběrové kávy a prezentací lokálních pražíren, nechybí přednášky 
o výběru či přípravě kávy.
 S Kafestem je spojená soutěž o nejlepší Lhoteckou bábovku. Pak už se budou otvírat letošní nová vína 
a k vrcholům odpoledne bude patřit svatomartinská husička se zelím a knedlíky," říká krátce po 13. hodině starosta Tomáš Drobný.

Jak pověděl, tak se stalo. Návštěvníci, kterých stále přibývalo, si nejprve užili výtečnou kávu, kterou nabízela Káva Nova Lubomíra Suka z Kostelky nebo poděbradská pražírna Amáres coffee. Nymburský deník vyzvídal na jejích baristech Michalu Křižkovi a Vašku Marešovi, kde si přijít ke kvalitní kávě a jak ji doma připravit. „Předně nenakupovat v supermarketu, ale najít si lokální pražírnu. 
A příprava? Nám Čechům nevyhovuje italské espresso, je na nás příliš malé a příliš silné. Proto je ideální filtrovaná káva, to je současný trend. Takže návrat k domácím překapávačům," doporučují baristé.

Soutěž o Lhoteckou bábovku vyvrcholila o půl čtvrté vyhlášením vítězů. Ale už hodnou chvíli předtím návštěvníci obdivovali 
a hlavně ochutnávali 22 bábovek, které byly do soutěže přihlášené. A které nakonec vyhrály? 3. a 4. místo patřilo banánovým bábovkám, 
2. byla maková a Lhoteckou bábovkou 2016 se stala, považte, bábovka řepná! Recept na nadýchanou, vláčnou bábovku čokoládové barvy prozradila její autorka Kateřina Vítámvásová: „Je strašně jednoduchá: smíchá se nastrouhaná vařená červená řepa, rum, olej, mouka, vanilkový cukr, prášek do pečiva a kakao a za hodinu je komplet hotová."

Jiskřivé svatomartinské víno už jen podtrhlo uvolněnou sobotní atmosféru 
v Kostelní Lhotě.