K - centrum v Nymburce se po jedenácti letech provozu nachází v pozici před zavřením. Důvodem jsou snížené dotace z Ministerstva práce a vyškrtnutá finanční injekce Středočeského kraje.

Předseda sdružení Semiramis, které K – centrum v Nymburce provozuje, Pavel Plaček, je skeptický k udržení „káčka“ ve městě.
„Těch důvodů je víc. Jedním z nich je snížená dotace od Ministerstva práce a sociálních věcí pro letošní rok, a to meziročně o cca 60 procent. Dalším důvodem je snížená dotace od Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky na 160 tisíc. Středočeský kraj se v letošním roce na financování zatím nepodílí vůbec a není jasné, jestli bude. Takže na zařízení, které mělo roční rozpočet zhruba 1,5 milionu korun, máme přibližně 560 tisíc. Za to nejsme schopni provoz K - centra Nymburk udržet,“ hodnotí situaci Pavel Plaček.

Pokud se podle něj situace nezmění, tedy pokud nedojde k dofinancování z Ministerstva práce a sociálních věcí, bude Semiramis nuceno zařízení uzavřít. „O dalších změnách budeme aktuálně informovat,“ doplnil ještě Plaček.

Dodejme, že K–centrum funguje v Nymburce jedenáctým rokem a klienti – uživatelé drog, si na jeho provoz a působení v Nymburce zvykli.
Již v loňském roce ale musel být v „káčku“ omezen provoz na pouhé dva dny v týdnu. Důvodem byla nedostatečná finanční podpora státních i samosprávních institucí. Také letos mohou klienti navštívit K – centrum jen v pondělí a ve středu od 10 do 17 hodin.

Výroční zpráva sdružení za loňský rok ve své statistice srovnává rok 2010 a 2009. „Počet uživatelů drog byl v roce 2009 celkem 334 a v loňském roce 113. Počet kontaktů 1284 a loni 681. Počet vyměněných injekčních stříkaček 31 328 v roce 2009 a v loňském roce 18 414,“ píše se ve výroční zprávě o K – centru.

Čísla, která nejsou zanedbatelná. Kam se vydají narkomani vyměnit injekční materiál? Do Mladé Boleslavi, kterébude z Nymburka z K – center nejblíž? Budou se věnovat hygieně a prevenci tak, jako dosud? Otázek se nabízí více a jen a pouze případná dotace zaručí, zda se v Nymburce „káčko“ udrží či ne.

Podle náměstka hejtmana Středočeského kraje a zároveň starosty Nymburka Miloše Petery je situace vážná.
„Z kraje letos peníze určitě nedostanou, v říjnu bude vypsáno další kolo výzev, kam se mohou přihlásit. Peníze se ale pak čerpají až příští rok. Všude se krátilo, jsou to snížené peníze z ministerstva i úřadu vlády. Obavy z toho, že se zavře K – centrum a klienti budou zanechávat stříkačky například v parcích, tady jsou,“ uvedl Petera.