85. let od založení chatové osady Jivák si připomněli osadníci velkou dávkou sportu a také výstavou historických plakátů a předmětů v klubovně, bývalé šatně lesní scény.

Ta zažila svou největší slávu v 50. a 60. letech minulého století, kdy sem jezdila česká divadelní i hudební špička, i zahraniční umělci. Dnes je lesní scéna zarostlá. Tam, kde seděli lidé, vzrostly od začátku 70. let stromy. Skoro nepoznáte, že tu nějaký amfiteátr stál.

Tleskalo se tu komikovi Vlastu Burianovi, zpěvákům Richardu Adamovi či Waldemaru Matuškovi. Kronika zaznamenala, že 24. května 1959 tu bylo přítomno 2 123 diváků plus 300 osadníků na koncertě swingové skupiny. „Jsou tady podepsaní, ale nevím, jak se skupina jmenovala,“ říká bývalý šerif osadyRudolf Švarc, zvaný Megi.

Sobotní den patřil oslavám na hřišti, v lese i klubovně. Běžel se Jivácký osadní kros, hrál nohejbal, děti skákaly v pytlích.
Pokud jste navštívili osadu na hranici nymburského a boleslavského okresu, museli jste se tu cítit jako doma. Vpravdě rodinná atmosféra byla cítit všude.

Do těchto míst přišel v roce 1919 kempovat jistý Tom Mach. Objevil Jivácký rybník a v roce 1926 vznikla osada.

Rudolf Švarc: Máme tu chatu z roku 1954. Je to bývalý vagon
Bývalý šeriv osady, správně Jiváckého osadního klubu (JOK) Rudolf Švarc, zvaný Megi, toho má na jazyku hodně. Jedno číslo Nymburského deníku by na to nestačilo. „Přivezli jsme sem první vagon, z kterého jsme si postavili chatu. To bylo v roce 1954,“ vzpomíná Megi.. Největší slávu tu zažila lesní scéna v 50. a také 60. letech. „Tady bylo pořád narváno, jezdily sem estrádní soubory, dokonce až z Brazílie – jmenovali se Popular the Brasil. Beatová éra sem přivedla například skupinu Mefisto nebo Mikiho Volka. V roce 1969 tady zazpíval Petr Spálený Běž domů Ivane a bylo po všem. Ještě se tu asu dva roky nepravidelně promítaly filmy,“ vypráví Švarc. „V roce 1973 jsme s kamarády založili Jiváckou chatovou unii, ve zkratce CHUJ. Vznikl i pochod prozaika a novináře Zdeňka Matěje Kuděje, Haškova současníka. Chodíme po okolních hospodách,“ směje se Megi a já bych na pochod vyrazil hned s nimi.