Milovníci květů a zahradnických specialit si přijdou opět na své. Ve Slovči se totiž na 10. až 11. září chystá v Zahradnictví Dahlia další ročník milé akce s názvem Jiřinkové dny. Na políčku za skleníky má zahradník Luděk Brzák těchto květin už kolem tří set druhů.

Během posledních deseti let tu mohli návštěvníci zastihnout taková jména, jako Zdeněk Troška, Aťka Janoušková, Václav Glazar nebo Naďa Konvalinková. Při jednom z posledních ročníků zavítala do Slovče také představitelka Blaženy z Troškovy trilogie „Slunce seno“ Veronika Kánská.

Od roku 2006 se při každých Jiřinkových dnech koná křest nové odrůdy jiřin. „Poprvé jsme křtili se Zdeňkem Troškou jiřinu Helena Růžičková, pak byla jiřina Cecilka, dále Tornado Lou a v loňském roce Aťka Janoušková pokřtila Včelku Máju a Dismanku,“ vyjmenoval zahradník a otec myšlenky Luděk Brzák.

A co připravuje pro letošní ročník? Vedle představení begónií, mečíků, bylinek, fuchsií, růží, klematisů, kaktusů, orchidejí a masožravých rostlin je připraven na oba dny doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit například na vystoupení mažoretek, dudácké kapely nebo pak v neděli kapely Huměv (Hudba u města Vídně), která potěší staropražskými písničkami.

Ovšem vrcholem květinového víkendu bude jako každý rok křest nové odrůdy jiřin, který se uskuteční v sobotu od 15 hodin. „Je to křest první odrůdy vyšlechtěné v našem zahradnictví. Bude pojmenována po oblíbené divadelní a filmové herečce Daně Medřické,“ řekl Brzák. A kdo jiný by měl přijet pokřtít jiřinu Dana Medřická, než její syn, herec Václav Vydra se svou ženou, herečkou Janou Bouškovou. Svou účast podle Luďka Brzáka přislíbil také herec a kabaretiér Václav Glazar.

Zahradnictví bude otevřeno oba dny od 8 do 18 hodin.